Magnetyczna pomoc majsterkowicza

W warsztacie mogą przydarzyć się różne rzeczy. Każdy, kto ma w sobie żyłkę domowej złotej rączki, wie, że nawet proste naprawy mogą przynieść nieoczekiwane skutki. Dlatego warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności. Nie trzeba więc nikogo przekonywać, że odpowiednio wyposażony warsztat, nasycony różnorodnymi narzędziami, jest najodpowiedniejszym miejscem do prowadzenia majsterkowania pod każdą postacią.

Oczywiste wyposażenie

Są pewne narzędzia, bez których nie sposób wyobrazić sobie jakiegokolwiek, nawet najbardziej amatorskiego majsterkowania. Młotek, śrubokręty, kombinerki, nożyce, pilniki – każdy amator własnoręcznego naprawiania takie przedmioty wymieni w tym kontekście jednym tchem.

Można do tego zbioru dopisać jeszcze elektronarzędzia – wkrętarkę, piłę, szlifierkę kątową, czy też opalarkę. To absolutne minimum stanu warsztatowego posiadania. Na tym jednak lista się nie kończy, bowiem każdy rodzaj nieco bardziej skomplikowanych czynności wymaga innych narzędzi. A tutaj zróżnicowanie jest już o wiele większe.

Pomocne akcesoria

Nie sposób wymienić wszystkich narzędzi, jakie potencjalnie mogą znaleźć się w warsztacie wyspecjalizowanego mechanika, czy też majsterkowicza. Bo i tworzenie takiej listy nie ma sensu – każdy dobiera bowiem wyposażenie według indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Można jednakże pokusić się o zastanowienie się nad narzędziami o charakterze pomocniczym, których obecność w warsztacie nie jest niezbędna, jednakże w dużej mierze mogą się one przyczynić do usprawnienia pracy i pomocy w nietypowych sytuacjach, które przecież w warsztatach zdarzają się nader często. Jednym z nich z pewnością jest chwytak magnetyczny.

Magnetyczna pomoc w sytuacjach kryzysowych

Na pozór mogłoby się wydawać, że chwytak magnetyczny jest zupełnie zbędnym akcesorium. Wszak to tylko kawałek magnesu umieszczonego na teleskopowym wysięgniku z rączką. Okazuje się jednakże, że to pozornie proste narzędzie jest często nieocenione.

Nietrudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, gdy w czasie remontu silnika i wykręcania śrubki z trudno dostępnego miejsca zostanie ona upuszczona, a dłoń nie będzie w stanie jej sięgnąć. Wtedy chwytak magnetyczny może okazać się niezbędny, bez niego bowiem upuszczony element będzie spoczywać poza zasięgiem dłoni przez długi czas. Sięgnięcie chwytakiem magnetycznym po taki przedmiot nie jest natomiast w jakimkolwiek stopniu trudne, kilka ruchów rozwiązuje bowiem ten problem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.