Jak wybrać skład węgla?

Należy mieć świadomość, że dobry węgiel powinien cechować się odpowiednimi parametrami fizykochemicznymi. Są one bowiem w stanie zagwarantować nie tylko bezproblemową, ale również bezawaryjną pracę pieca. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę wybierając skład węgla?

Czym dokładnie jest wartość opałowa?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to bardzo istotny parametr omawianego materiału opałowego. Określa bowiem wydajność energetyczną węgla. Oznacza również ile energii można otrzymać w wyniku procesu spalania.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wartość opałowa to nie jest to samo, co ciepło spalania. Rekomendowane jest zatem dokładne zwrócenie uwagi na to, która wartość jest podana na worku.

Spiekalność węgla

Jest to kolejny aspekt, który powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Godny uwagi jest fakt, że wspomniana spiekalność węgla będzie decydował o bezawaryjnej pracy pieca retortowego. Bardzo istotne znaczenie ma także wskaźnik RI.

Warto wiedzieć, że im będzie on wyższy, tym twardsze i większe spieki będą powstawały w strefie odgazowania węgla. Należy także zaznaczyć, że bardzo wysoka spiekalność może przyczynić się do zmniejszenia efektywności spalania paliwa.

Jakie kwestie trzeba jeszcze wziąć pod uwagę wybierając skład węgla?

Rekomendowane jest jeszcze uwzględnienie kaloryczności węgla, ilości popiołu, a także zawartości siarki. Godny uwagi jest fakt, że im wyższy będzie typ węgla, tym wyższa jego kaloryczność. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ogromnym problemem jest wspomniane wcześniej zjawisko spiekania. W najprostszym możliwym ujęciu polega ono na sklejaniu się węgla w bryłę.

Należy przed zakupem węgla zapoznać się bardzo dokładnie z charakterystyką opału, który jest rekomendowany do określonego pieca czy kotła. Warto zaopatrywać się w sprawdzonym składzie opału, który może pochwalić się duża liczbą pozytywnych opinii. Godny uwagi jest fakt, że dobry węgiel powinien spełniać kaloryczność od 26 do 28 MJ/kg. Trzeba zaznaczyć, że będzie cechował się on błyszczącą i smolistą barwą. Nie warto sugerować się tylko ceną. Bardzo często wystarczy bowiem dopłacić 200 złotych, by cieszyć się zdecydowanie lepszym węglem.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.