Czym tak naprawdę jest ekogroszek i czy warto go kupić?

Ekogroszek to coraz popularniejszy w Polsce materiał opałowy, który wytwarzany jest bezpośrednio z węgla kamiennego. Wyróżnia się on charakterystyczną granulacją i dość niskim stopniem spiekalności.

Co warto wiedzieć?

Dzięki niewielkiej granulacji ekogroszek spala się niemal do końca. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że nie pozostawia on dużych ziarenek, które są nienaruszone przez ogień.

Ekogroszek ma również znacznie niższą zawartość toksycznej siarki. Podczas spalania jest on mniej toksyczny niż zwykły węgiel. Dzięki niskiej zawartości popiołu i stosunkowo niedużej wilgotności nie ma tak dużych problemów z zatykaniem przewodów w piecu. Ekogroszek hurt jest idealnym wyborem dla tych osób, które w łatwy i komfortowy sposób chcą ogrzać swoje mieszkanie.

Gdzie można kupić dobry ekogroszek?

Ekogroszek bez problemu można znaleźć w popularnych marketach budowlanych. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby skorzystać z oferty samych producentów i dystrybutorów. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się sklepy online i aukcje internetowe.

Przed dokonaniem zakupu w Internecie należy dokładnie zapoznać się z poszczególnymi parametrami. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto zapoznać się również z opiniami konsumentów. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście renomowane hurtownie, dzięki którym będziemy mieć pewność, że wybrany ekogroszek jest bezpieczny dla środowiska/domowników.

Suszenie ekogroszku – co warto wiedzieć?

Osoby, które kupują ekogroszek hurt luzem bardzo często zmagają się z problemem wilgotności. Aby wydajnie palić ekogroszkiem należy go wcześniej odpowiednio wysuszyć.

Ekogroszek najlepiej suszyć stosunkowo niedużymi partiami. W ten prosty sposób zawsze będziemy mieć gotowy opał do użytku. Po wyjęciu ekogroszku z worka należy go rozłożyć na powierzchni i systematycznie przerzucać, dzięki czemu wyschnie z każdej strony. Pod spód warto położyć tekturę, która będzie stopniowo pochłaniać wilgoć. Jeżeli nie mamy miejsca na suszenie, to przed zakupem w szczególności należy zwrócić uwagę na wilgotność.