W jakim miejscu wyrzucić elektrośmieci?

Elektrośmieci są o tyle specyficzne, że wydzielają zwykle wiele szkodliwych związków, na przykład rtęć. Dlatego też odpowiedzią na pytanie gdzie wyrzucić elektrośmieci na pewno nie może być standardowy śmietnik ani tym bardziej las lub rzeka. Zatem gdzie wyrzucać elektroodpady, aby było to bezpieczne i legalne? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Gdzie wyrzucić elektrośmieci?

Istnieje cała masa specjalnie przygotowanych miejsc do wyrzucania elektrośmieci. Można wybrać się do standardowego kontenera albo wziąć udział w zbiórce charytatywnej i oddać starą elektronikę na rzecz potrzebujących.

Często zapominanym faktem jest też to, że właściciele sklepów z elektroniką mają obowiązek prawny przyjmowania wszelkich zużytych sprzętów. W praktyce wygląda to jednak tak, że w większości przypadków przyjmuje się go jedynie od klientów sklepu.

Kary za wyrzucanie elektrośmieci w złych miejscach

Oczywiście korzystanie z miejsc, gdzie można wyrzucić odpady elektroniczne nie jest tylko prośbą ze strony społeczeństwa, ale obowiązkiem prawnym. Osoby nie wiedzące Gdzie wyrzucić elektrośmieci mogą skończyć spłacając wysoką karę pieniężną.

Kara w postaci grzywny może wynosić nawet 5000 złotych, co skutecznie zniechęca ludzi przed takimi występkami. Niestety dalej można natrafić na osoby, które mimo tej wiedzy praktykują nielegalne wyrzucanie elektroodpadów.

Jak wygląda kwestia baterii elektrycznych?

Baterie również zalicza się do elektroodpadów, jednak są one na tyle wyjątkowe, że powstają specjalne punkty dedykowane ich wyrzucaniu. W rezultacie właściciele zużytych baterii mają znacznie więcej, często wygodniejszych opcji do wyboru.

W wielu miejscach publicznych, takich jak galerie handlowe albo urzędy pocztowe można znaleźć specjalne kosze na zniszczone baterie. Ponadto wiele instytucji ułatwia ich wyrzucanie, pośrednicząc w zbiórkach. Mowa tu chociażby o szkołach, w których często dzieci mogą oddawać stare baterie pracownikom.