Czy szkło da się skleić?

Szkło jest niezwykle delikatnym materiałem, które po uszkodzeniu najczęściej nie nadaje się już do niczego. Jedynym wyjściem jest zakupienie nowego przedmiotu. Jest to dodatkowy wydatek, którego jednak zwykle nie daje się uniknąć. A może istnieje sposób na skuteczne klejenie szkła?

Aktywator UV

Klej UV to produkt, którego działanie polega na łączeniu ze sobą twardych powierzchni, głównie szkła z innymi tworzywami. Jego wyjątkowość polega na tym, że aktywatorem, który łączy te dwie powierzchnie jest światło UV. W wyniku promieniowania dochodzi do rozpadu fotoinicjatorów, a wkrótce potem polimeryzacji, w wyniku której następuje wiązanie preparatu z powierzchnią. Powstaje bezbarwna, niezwykle wytrzymała spoina.

Klej UV jest produktem jednoskładnikowym na bazie akrylowej, metakrylowej lub epoksydowej. Przy użytkowaniu nie wymaga więc dodatkowego mieszania i łatwo się go również dozuje. Zwykle można go kupić z wąskim aplikatorem, który ułatwia nakładanie kleju.

Efekt bez śladów i rys

Cały proces klejenia polega na nałożeniu produktu i złączeniu ze sobą powierzchni, które chcemy skleić oraz poddaniu ich działaniu promieni UV. Trwały i niezwykle twardy efekt następuje już po kilku sekundach. Wszystko uzależnione jest od długości i natężenia fal UV. W wyniku tego krótkiego procesu powstaje zupełnie bezbarwna spoina, którą można dodatkowo szlifować i pomalować lakierem. Dlatego klej uv świetnie sprawdzi się również w wypełnianiu drobnych rys i szczelin.

Powierzchnia sklejona klejem UV jest niezwykle twarda i wytrzymała nawet na uderzenia. Dodatkowo klej jest odporny na wodę i chemikalia. Powierzchnia wygląda estetycznie, bo spoina jest przezroczysta i praktycznie niewidoczna.

Praktyczne rozwiązania

Zakupienie kleju UV wiąże się również z posiadaniem lampy UV, ale można nabyć także klej już z aktywatorem. Może on mieć, np. formę sztyftu, którego jeden koniec to praktyczny aplikator, a drugi to światło ultrafioletowe.

Produkt bardzo długo pozostaje płynny, także po otwarciu, nie skleja od środka butelki, co przedłuża jego trwałość. Nie ma nieprzyjemnego zapachu, łatwiej więc go stosować.

Klejem UV skleimy wiele powierzchni, ale głównie jest on przeznaczony do twardych. Szkło i tworzywa przezroczyste połączymy z innymi twardymi materiałami, jak kamień, ceramika, metale, drewno, glazurę. Nadaje się do klejenia przerwanych kabli i sprzętu elektronicznego. Nie skleimy nim natomiast powierzchni elastycznych.