Zawiesia pasowe – co to jest?

Zawiesia pasowe są przedmiotami wykorzystywanymi podczas transportu. Ich funkcje można porównać z pasami transportowymi. Są wizualnie do nich podobne, ponieważ tworzy się je z tego samego materiału. Zawiesia występują w różnych kolorach – w zależności od ich wytrzymałości. Wykorzystuje się je do przenoszenia często bardzo ciężkich towarów.

Jakie jest zastosowanie zawiesi pasowych?

Zawiesia pasowe nie są ciężkie. Cechuje je bardzo niska waga oraz elastyczność. Są niezwykle wytrzymałe, dlatego potrafią udźwignąć obciążenie nawet kilkudziesięciu tonowe. Bardzo często korzysta się z zawiesi pasowych podczas przeładunków. Można je spotkać podczas wodowania łodzi czy innego rodzaju wodnych pojazdów.

Zawiesia są wykonane z poliestru, a więc jest to bardzo miękki materiał. Dzięki tej cesze można bez problemu używać go do dźwigania przedmiotów podatnych na zarysowania. Pasy nie powinny wyrządzić żadnej szkody transportowanemu towarowi.

Jakie są właściwości zawiesi pasowych?

Wiele zależy od danego koloru, którym oznacza się konkretny typ zawiesi pasowych. Dzięki nim można dowiedzieć się, jakie obciążenia pasy są w stanie wytrzymać oraz jakie jest ich ogólne zastosowanie. Zawiesie pasowe posiadają tzw. dopuszczalne obciążenie robocze. Oznacza ono maksimum, jakim dany pas może być obciążony.

W zależności od danego rodzaju zawiesi pasowych mogą one wytrzymywać obciążenia od kilkuset kilogramów do aż kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu ton. Do najmniejszych obciążeń stosuje się kolor fioletowy. Po drugiej stronie jest kolor pomarańczowy, który oznacza zdolność zawiesi do najcięższych obciążeń. Jest to oczywiście ogólny podział i zawsze producent danych zawiesi podaje na etykiecie ich zdolność obciążeniową. Trzeba zatem upewniać się, czytając je.

Bardzo korzystny materiał

Zawiesia pasowe są produkowane z poliestru. W zależności od liczby warstw (świadczących o zastosowaniu pasów) są one odpowiednio łączone przy pomocy specjalistycznych maszyn. Zasada jest taka, że im większa liczba warstw, tym zawiesia wytrzymają większe obciążenia.

Zawiesia produkuje się w różnej szerokości. Wahają się one od 3 cm do aż 30 cm. Są lekkie, lecz bardzo wytrzymałe. Można je stosować w bardzo różnych warunkach atmosferycznych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.