Na czym polega paletyzacja towarów?

Należy mieć świadomość, że paletyzacja towarów jest w najprostszym możliwym ujęciu układaniem określonych towarów na paletach, by nie tylko i wyłącznie usprawnić, ale również ułatwić późniejszą wysyłkę. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że układanie towaru w zdecydowanej większości przypadków będzie odbywało się w określonym porządku.

Na czym polega paletyzacja towarów?

Jak już zostało wspomniane wcześniej paletyzacja będzie polegała na układaniu towaru detalicznego na paletach w ustalony wcześniej sposób. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz częściej w omawianym procesie wykorzystywane są roboty. Ponadto koniecznie trzeba zaznaczyć, że zrobotyzowany proces przeważnie będzie przebiegał na liniach produkcyjnych.

Oczywiście wykorzystywanie robotów przemysłowych w paletyzacji jest w pełni zrozumiałe. Jest to spowodowane uzyskaniem powtarzalności poszczególnych czynności, a także wagę elementów, które trzeba przenieść. Godny uwagi jest fakt, że omawiany proces uzupełnia logistykę.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje paletyzacji?

Należy mieć świadomość, że obecnie można wymienić kilka rodzajów paletyzacji. Bardzo duża liczba działających na rynku przedsiębiorstw oferuje paletyzację dla pudełek, zgrzewek, kartonów czy skrzynek.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że paletyzacji zdecydowanie najczęściej ulegają pudełka i kartony. Godny uwagi jest fakt, że znaczna większość sposobów układania towarów na paletach będzie wymuszała od firmy mechanizację oraz zautomatyzowanie tych działań.

Warto wiedzieć, że mnóstwo przedsiębiorstw działających na rynku ma w swojej ofercie także dodatkowe usługi. Przykładowo w trakcie wykonywania określonych operacji magazynowych możliwe jest etykietowanie kartonów czy zamykanie ich.

Korzyści paletyzacji towarów

Warto mieć świadomość, że robotyzacja poszczególnych stanowisk załadunku może przynieść zdecydowanie więcej korzyści niż mogłoby się wydawać. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że roboty gwarantują poprawę jakości pakowania czy powtarzalność ruchów. Nie można również zapomnieć o fakcie, że znacznie zwiększają wydajność pakowania towarów czy paletyzacji.

Należy zdawać sobie sprawę, że dzięki paletyzacji możliwe jest także obniżenie kosztów magazynowania. Ponadto wykorzystanie robotów w trakcie paletyzacji towarów daje gwarancję czystości w trakcie pakowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.