Zbiorniki IBC i dwie kategorie, elastyczne, a także sztywne

IBC to angielski akronim oznaczający Intermediate Bulk Container. Zbiornik IBC to elastyczny lub sztywny pojemnik do pakowania. Pozwala na przechowywanie produktów płynnych lub proszkowych, niezależnie od tego, czy są one niebezpieczne, czy nie. Przeznaczony jest do obsługi mechanicznej, podlega aprobacie.

Jego pojemność waha się od 450 do 3000 litrów. Najbardziej znaną formą IBC są zbiorniki plastikowe 1000l, wykonane ze sztywnego tworzywa sztucznego wzmocnionego drucianą klatką. Zbiornik ibc występuje również jako skrzynia paletowa o pojemności 650 litrów, big-bag, kosz na kółkach przeznaczona do transportu odpadów zakaźnych. Zbiorniki są zaprojektowane tak, aby stykały się z zawartością bezpośrednio lub przez wewnętrzną warstwę.

Zbiorniki IBC dzielą się na dwie kategorie, elastyczne, a także sztywne

Elastyczne IBC są składane, gdy są puste. Wykonane są z elastycznych materiałów, takich jak tkaniny, folie plastikowe czy papier.

Sztywne IBC są samonośne, w przypadku kiedy są puste, a także pełne. Wykonane są z metalu, stali lub aluminium, sztywnego tworzywa sztucznego, materiałów kompozytowych, włókien drzewnych, tarcicy lub paneli drewnianych takich jak sklejka.

Zbiorniki używane do przechowywania jak i również transportu płynów są wykonane z metalu, sztywnego tworzywa sztucznego lub z opakowania kompozytowego, którego wewnętrzny pojemnik z tworzywa sztucznego jest zamknięty w metalowej klatce. Model zależy od transportowanej cieczy, na przykład będzie odporny chemicznie, aby uniknąć wycieku podczas przechowywania cieczy i wytrzyma maksymalne ciśnienie pary zapakowanej cieczy.

Zbiorniki używane do przechowywania i transportu ciał stałych są wykonane z metalu, drewna, kartonu, papieru, tkanego tworzywa sztucznego, elastyczne lub sztywne lub wykonane z kompozytu materiałów, w których plastikowy pojemnik wewnętrzny jest wpisany w sztywną ramę plastik lub metal.

Zbiornik IBC jest często stosowany w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, a nawet farmaceutycznym. Kontener służy do transportu i przechowywania towarów masowych (zboża, minerały itp.) Oraz płynów w dużych ilościach.

Po zużyciu plastikowe opakowanie nadaje się do recyklingu po rozdrobnieniu, nawet jeśli zawierało niebezpieczne produkty. Metalowa kratka jest ponownie używana, w przypadku gdy pozostaje w dobrym stanie.