Sposób wykonywania nadruków sublimacyjnych

Druk sublimacyjny na tkaninach to bardzo popularna metoda, która jest wykorzystywana do nadrukowywania różnego rodzaju grafik i obrazów na przykład na koszulkach. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebny jest odpowiedni rodzaju sprzętu, a także wszystkie niezbędne materiały.

Sprzęt i materiały

Druk sublimacyjny na tkaninach może być wykonywany poprzez używanie poszczególnych modeli drukarek atramentowych. Jednakże nie wszystkie z nich są przystosowane akurat do wykonywania tego rodzaju nadruków, dlatego przede wszystkim warto wybrać odpowiedni model drukarki do tego celu. Wydruk sublimacyjny wykonywany jest na drukarkach atramentowych, które podczas procesu drukowania nie wykorzystują podwyższonych temperatur. Zaletą tego rodzaju urządzeń jest natomiast drukowanie obrazów o różnej wielkości. Możliwe jest na nich także nadrukowywanie grafik na całych ubraniach. Drukarki, które oferują wydruk sublimacyjny często posiadają dołączone specjalne oprogramowanie, dzięki któremu można korygować podstawowe barwy na wykonywanych nadrukach. Sprawia to, że można dostosować kolory pierwotnego obrazu do kolorów znajdujących się na przykład na koszulkach. Sublimacja koszulki realizowana jest przy pomocy specjalnego rodzaju tuszy, a także papieru przeznaczonego do tego procesu.

Sposób wykonywania nadruków sublimacyjnych

Druk sublimacyjny na koszulkach nie przebiega w sposób szczególnie skomplikowany. Jednak niezbędne elementy tego rodzaju procesu to odpowiednia długość czasu oraz odpowiednia wysokość temperatury, a także adekwatny docisk. Sublimacja koszulki to proces, którego nie da się perfekcyjnie zaplanować, dlatego powstały efekt może być zależny od różnych czynników, wśród których można wyróżnić różnice w posiadanym sprzęcie lub różnice w materiałach. Druk sublimacyjny na tkaninach warto wykonywać zgodnie z wszelkimi zaleceniami producenta, które znajdują się w stosownych instrukcjach dołączonych do posiadanego sprzętu. Warto także unikać pojawiających się podstawowych problemów z wykonywaniem nadruków sublimacyjnych, wśród których można przede wszystkim wymienić:
– powstawanie niebieskim plamek,
– rozlewanie się grafik i obrazów,
– wybarwianie się tkaniny,
– podwójny obraz,
– odbijanie się różnych elementów.