E papier w przemyśle?

Pomimo tego, że e papier kojarzony jest głównie z rozwiązaniami domowymi, a to w szczególności z szerokim zastosowaniem w czytnikach książek elektronicznych, to również na gruncie przemysłowych rozwiązań znajduje dla siebie miejsce. Co warto wiedzieć o e papierze w przemyśle? Do czego się go wykorzystuje?

Czym jest e papier?

Zanim przejdziemy do samego zastosowania e papieru, warto uświadomić sobie czym tak właściwie on jest. Powszechnie przez e papier rozumie się technologię EPD, która bazuje na zjawisku elektroforezy. Najprościej ujmując, jest to wymuszenie ruchu cząsteczek w polu elektrycznym skutkujące rozdzieleniem związków chemicznych na frakcje charakteryzujące się jednolitością. W ten sposób cząsteczki ustawiają się na określonym obszarze wyświetlacza i pozostają na nim, aż do kolejnego wymuszonego ruchu. Energia zużywana jest zatem nie podczas całego procesu wyświetlania, jak ma to miejsce w tradycyjnych wyświetlaczach, ale wyłącznie podczas zmiany obrazu.

Skąd porównania do papieru?

Porównanie e papieru do zwykłego papieru jest o tyle zasadne, że nie tylko energia jest zużywana wyłącznie w momencie zmiany obrazu, ale również e papier ma nieograniczone kąty widzenia i z większej odległości można z powodzeniem pomylić go ze zwykłą kartką papieru.

Gdzie znajdziemy e papier?

Gdzie jednak występuje e papier? Jednym z najnowszych rozwiązań jest wykorzystanie e papieru w formie cen wyświetlanych na półkach sklepowych. Daje to nie tylko możliwość efektywnego wyświetlania cen, ale również sterowania konkretnymi metkami z jednego miejsca, co ułatwia wprowadzanie cen promocyjnych czy kontrolowanie cen w całym sklepie (zwłaszcza wielkopowierzchniowym). Jest to jedno z rozwiązań, które ma szansę przyjąć się na większą skalę.

Gdzie jednak jeszcze znajdziemy e papier? Między innymi w:
– rozwiązaniach rozszerzających funkcjonalność domów i mieszkań (inteligentne domy, a coraz częściej również automatyzacja firm),
– stacje pogody (szczególnie istotne w branżach uzależnionych od warunków atmosferycznych),
– rozkłady jazdy (np. na przystankach autobusowych),
– plakietki (np. dla pracowników firm).

Wbrew pozorom powyższa lista jest wyłącznie zalążkiem faktycznego użycia e papieru. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to wciąż technologia rozwijająca się i wciąż ulepszana. Z tego też powodu ciężko mówić o zastosowaniu e papieru w dłuższej perspektywie czasowej.
Podsumowując, e papier to nie tylko czytniki książek elektronicznych, ale również znacznie powszechniejsze rozwiązania w branżach przemysłowych i społecznych.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na unisystem.pl