Rzeźba w drewnie

Wiele osób poszukując swojego nowego hobby zwraca się w kierunku prac ręcznych. Osoby o praktyczny podejściu do życia bardzo często zaczynają się zajmować majsterkowaniem. Dla domowych potrzeb wykonują z drewna rozmaite szafki, póki, pergole do ogrodu. Osoby o bardziej artystycznym zacięciu bardzo często zwracają się w kierunku rzeźby.

Snycerstwo dla każdego

Snycerstwo to określenie, z którym nie wszyscy mieli okazję się spotkać. Rzeźba owszem, ale snycerstwo to bardzo często martwe określenie. Jednak w sztuce jest to jedna z najstarszych gałęzi rzeźbiarstwa. Początkowo mogło być również w kamieniu, ale obecnie jest to termin niemal całkowicie zarezerwowany dla prac w drewnie. Proste narzędzia stolarskie służyły do prac snycerskich w gotyku. To z tą epoką najbardziej kojarzy się ta odnoga rzeźbiarstwa.

Tworząc swój Ołtarz Mariacki Wit Stwosz brał w ręce właśnie takie narzędzia do obróbki drewna jak dłuta, piły, ręczne wiertarki i ręczne szlifierki. To w tej epoce powstały wspaniałe rzeźbione krucyfiksy oraz rzeźbione ambony. Z czasem, ten rodzaj rzeźby, zszedł pod strzechy i ludowe rzeźby świątków zaczęły powstawać wykonywane, równie prostymi narzędziami, przez ludowych artystów. Obecnie bardzo często kojarzy się snycerstwo z wykonywaniem misternych elementów rzeźbionych na meblach i to właśnie na tym, współcześni snycerze się bardzo często koncentrują .

Co domowy snycerz mieć powinien

Chcąc zająć się snycerką należy zainwestować w narzędzia do obróbki drewna. Oczywiście nie trzeba od razu kupować całego warsztatu. Na początku wystarczą podstawowe narzędzia stolarskie, takie jakie są u każdego w podręcznym warsztaciku. Do tego niepotrzebne są jakieś wymyślne frezy do drewna, a wystarczą proste dłuta. Z czasem oczywiście dobrze jak w miarę rozwoju umiejętności i potrzeb dokupowane będą kolejne elementy.

Co można stworzyć

Po zaopatrzeniu się w odpowiednie narzędzia można przystąpić do pracy. Właściwie do tworzenia. Bo przecież snycerstwo to nie jest zwykłe stolarstwo. To sztuka dzięki, której można z kawałka zwykłego, lipowego drewna wydobyć postać lub twarz. Dzięki cierpliwości i skupieniu można z cienkiej deseczki stworzyć misterną ornamentami pokrywę skrzyni, lub ozdobną ramkę na zdjęcie. Nie ma ograniczeń. Jedynie powstrzymywać może wyobraźnia i umiejętności. Ale z każdą wykonaną pracą umiejętności będą większe.