Wszystko, co trzeba wiedzieć o paletach plastikowych

Plastikowe palety z dnia na dzień zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Przedsiębiorcy coraz częściej doceniają ich zalety i wprowadzają do firm. Co warto wiedzieć o plastikowych paletach?

Higiena w transporcie

Europalety plastikowe są zrobione z tworzyw sztucznych. Jedną z ich największych zalet jest higieniczność, która ma ogromne znaczenie przede wszystkim w czasie transportu i magazynowania produktów spożywczych.

Plastikowe palety można umyć gorącą wodą, wyczyścić parą czy przy użyciu detergentów. Jednocześnie palety plastikowe bardzo szybko schną, co w przypadku używania palet drewnianych było ogromnym problemem. Na źle wysuszonych powierzchniach rozwijają się grzyby, pleśń czy bakterie.

Cena ma znaczenie

Kolejnym elementem, na który przedsiębiorcy zwracają uwagę, jest cena palety plastikowej. Zakup palety drewnianej w pierwszej chwili może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wytrzymałość palet plastikowych.

Tworzywo sztuczne, z którego są wykonane jest bardzo odporne, dzięki temu palety nie wymagają konserwacji ani drobnych napraw, tak jak palety drewniane. W dłuższym przedziale czasu mniejszym wydatkiem okazuje się zakup palety plastikowej, która można używać przez dłuższy czas i nie poświęcać środków na jej renowację.

Plastik może być eko

Plastikowe palety często uważane są za nieprzyjazne środowisku. Nie do końca jednak jest to prawdą.

Argumentem, który przemawia za wykorzystaniem w firmie palet plastikowych jest ich duża żywotność. Palety plastikowe, które są prawidłowo użytkowane mogą służyć nawet 10 lat. Prawdą jest, że paleta, która złamie się nie jest już naprawiana, gdyż jest to niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że wiele palet plastikowych produkowanych jest z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyclingu.

Jednocześnie paleta, która ulegnie zniszczeniu może powtórnie trafić do recyclingu, dzięki czemu nie staje się szkodliwa dla środowiska.

Europalety plastikowe nadal nie są tanie, a zakup większej ilości palet może okazać się dla firmy dużym wyzwaniem finansowym. Zwracając jednak uwagę na wszystkie zalety tego produktu okazuje się, ze jest to korzystna inwestycja, która będzie sprawdzała się przez długie lata. Dzięki paletom plastikowym transport i magazynowanie towarów jest bardziej wydajne, a co za tym idzie korzystniejsze finansowa dla przedsiębiorstwa.