Specjalne zbiorniki zapewniają spokojny sen

Problem właściwego przechowywania paliwa dotyczy nie tylko rolników. Także w wielu firma, np. spedycyjnych, potrzebne są pewne zapasy paliwa. Prawo dość precyzyjnie wskazuje, jak należy je składować. Niezbędne są wtedy specjalne zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe.

Kto powinien mieć dwupłaszczowy zbiornik

W przepisach nie jest wprawdzie wyszczególnione, kto powinien zaopatrzyć się w specjalny zbiornik dwupłaszczowy na paliwo, ale w razie jakiego nieprzyjemnego zdarzenia, brak takiego pojemnika może np. skutkować niewypłaceniem odszkodowania lub karą za zanieczyszczenie środowiska. Dlatego każdy, kto musi przechowywać większą ilość paliwa, powinien mieć taki dwupłaszczowy zasobnik. Pozwoli on nie tylko spełnić wszelkie normy, ale też bezpiecznie przechowywać paliwo.Pamiętać także należy, że obecnie każda ilość paliwa powyżej 500 l podlega monitoringowi, a jego zakup trzeba zgłaszać na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Dotyczy to oczywiście także rolników.Warto też wiedzieć, że zbiorniki o pojemności powyżej 2500 l muszą być obowiązkowo zarejestrowane i co pewien czas sprawdzane. Miejsce ustawienia zbiornika na paliwo także jest dość szczegółowo opisane w przepisach. Należy się do nich obowiązkowo stosować.

Jak wybrać dobre zbiorniki paliwowe dwupłaszczowe?

Na rynku jest obecnie spora oferta przeróżnych zbiorników dwupłaszczowych. Jednak zanim zainwestujemy, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie.Zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa mają specjalną konstrukcję. Składają się właściwie z dwóch odrębnych pojemników – wewnętrznego i zewnętrznego. W wewnętrznym jest przechowywane paliwo, a zewnętrzny stanowi dodatkową ochronę. Wyposażone są też w odpowiednie rurociągi, zawory i pompy. Płaszcz zewnętrzy ma też z reguły różnego rodzaju uchwyty, które ułatwiają transport. Zbiorniki dwupłaszczowe do paliwa powinny być wykonane z materiałów, które są odporne na działanie oleju napędowego i innych substancji. Może to być wysokiej jakości stal nierdzewna lub odpowiednie tworzywa sztuczne, np. polietylen. Każdy zbiornik dwupłaszczowy na paliwo powinien mieć odpowiednie atesty i certyfikaty. One dają gwarancję, że przechowywane w nich paliwo nie będzie traciło swoich właściwości.