Co trzeba wiedzieć o paletopojemnikach IBC?

Paletopojemnik IBC służy zarówno do przechowywania, jak i do transportowania substancji płynnych, w tym także tych niebezpiecznych. Rzadko, choć zdarza się, przewożone są w nim substancje sypkie, proszki, granulaty. Paletopojemniki IBC to obecnie jedne z najczęściej używanych opakowań w handlu i w przemyśle.

Kontenery IBC – jak są zbudowane?

Kontenery IBC wymiary mogą być różne. Najbardziej popularne są te w standardowych rozmiarach, od sześciuset do tysiąca litrów. Na ich wymiary bezpośrednio wpływa również objętość. Wybierając odpowiedni paletopojemnik IBC, trzeba zwrócić szczególną uwagę na długość, szerokość i wysokość zewnętrzną. Są to podstawowe IBC wymiary.

Typowe paletopojemniki IBC zbudowane są z prostokątnych zbiorników zamkniętych w klatce kratowej, czy też ramie rurowej. Na spodzie znajduje się paleta. Dzięki niej łatwiej transportować kontenery za pomocą wózka paletowego lub widłowego.Ciężar paletopojemnika IBC jest uzależniony od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest materiał, z którego zostały wykonane, następnie ich wielkość i objętość. Najcięższe z nich są te, które wykonane są w całości ze stali nierdzewnej.

Paletopojemniki IBC a substancje niebezpieczne

Paletopojemnik IBC jest również przystosowany do transportu substancji i płynów niebezpiecznych. Możliwe jest także ich przechowywanie, ale muszą być spełnione pewne warunki. Nie każdy pojemnik jest odporny i odpowiedni dla wszystkich niebezpiecznych substancji. Paletopojemniki IBC muszą mieć specjalne atesty, które umożliwiają transport tychże płynów. Tylko w ten sposób można je przewozić po publicznych drogach wodnych i śródlądowych.

Jakie czynniki wpływają na wybór paletopojemników IBC?

Po pierwsze jest to odpowiedni materiał, z którego są wykonane opakowania. Musi on być adekwatny do przewożonych substancji. Musi on być odporny na przewożony materiał, spełniać warunki ochrony przeciwwybuchowej, a także wymagania przeciwpożarowe. Muszą być także spełnione specjalne wymagania, które związane są z obciążeniem termicznym i mechanicznym. Po drugie musi być wybrany właściwy rozmiar kontenera, który zagwarantuje zagospodarowanie miejsca przeznaczonego do transportu.

Tylko właściwe dobranie paletopojemnika IBC gwarantuje właściwy transport problematycznej substancji.