Jak działa piła taśmowa do metalu?

Od strony technicznej działanie pił taśmowych do metalu jest bardzo proste. Mechanizm ten składa się z dwóch kół napędowych, które wprawiają w ruch specjalną taśmę. Dzięki temu posiada ona zdolność cięcia nawet przedmiotów metalowych.

Dlaczego taśma?

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego piła taśmowa do metalu wykorzystuje do cięcia specjalną taśmę, a nie tarczę. Odpowiedź jest prosta: dzięki zastosowaniu taśmy użytkownik ma dużo większe możliwości manewrowania detalem, co w naturalny sposób przedkłada się na jego komfort pracy, a także na możliwości, jakie ta metoda daje.

Cięcie tarczą nie daje takich korzyści. Zwykle metoda ta nie pozwala na skuteczne wycinanie dużych elementów, gdyż przeszkadza w tym sama maszyna do cięcia i niewielki rozmiar tarczy. W praktyce oznacza to, że za pomocą tarczy można wycinać wyłącznie niewielkie elementy. A to, jak wiadomo, nie wystarczy, by móc skutecznie obrabiać detale.

Skuteczne cięcie taśmą

Trzeba pamiętać, że skuteczność pił taśmowych do cięcia metalu zależy w gruncie rzeczy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest struktura taśmy, która powinna być odpowiednio dostosowana do ciętego materiału. Drugim czynnikiem jest prędkość przesuwu, która musi być odpowiednio dostosowana do procesu cięcia.

Zbyt szybki przesuw taśmy może doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet pęknięcia. Z kolei jeśli taśma będzie przesuwać się wolno, to proces przycinania powierzchni metalowych nie będzie tak skuteczny, jak chce tego użytkownik. W praktyce oznacza to, że cięta powierzchnia (jak i sama taśma) będą szybciej się nagrzewać.

Skuteczność w każdych warunkach

Chcąc ciąć taśmą, trzeba pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Po pierwsze, taśma musi być naprawdę dobrej jakości. Produkt wybrakowany, uszkodzony i pęknięty nie tylko zostanie zniszczony w trakcie cięcia, ale sam narobi mnóstwo szkód. Może też się zdarzyć, że doprowadzi on do poważnego wypadku.

Podsumowując, piła taśmowa do metalu to coś więcej, niż standardowa piła. To dość złożony mechanizm, który do prawidłowej pracy wykorzystuje co najmniej kilka zjawisk. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie cięcia właściwie dobrać wszystkie parametry obróbki do konkretnego rodzaju ciętego, metalowego detalu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Top.nom.