Zbiornik IBC: zalety i wybory

Magazynowanie cieczy lub różnego rodzaju materiałów sypkich jest trudne. Do tego celu potrzebne są specjalne pojemniki lub zbiorniki IBC, które ułatwią przechowywanie tych produktów.

Pojemniki IBC

Skrót IBC pochodzi z rozwinięcia angielskiej nazwy Intermediate Bulk Container, w języku polskim można spotkać się ze skrótem DPPL — duży pojemnik do przechowywania luzem. Popularnymi określeniami pojemników IBC, z którymi można się także spotkać są Mauser lub Schutz, nazwy te wywodzą się od nazw ich producentów.Pojemniki IBC muszą spełniać określone normy. Powinny być wyprodukowane z tworzywa polietylenowego, a także utrzymać szczelność niezbędną przy transportowaniu i magazynowaniu cieczy. Takie pojemniki charakteryzują się dużą pojemnością, posiadają dziurę wlotową na wierzchu pojemnika oraz kranik służący do odprowadzania cieczy.

Zalety pojemników IBC

Materiał, z którego wykonane są zbiorniki IBC jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz na działanie chemikaliów, zapewnia to bezpieczeństwo przy transporcie i magazynowaniu niebezpiecznych substancji. Pojemnik otoczony jest stabilnym stelażem, który jest dodatkowym zabezpieczeniem zbiornika ponadto pozwala ustabilizować pojemnik w trakcie transportu oraz ułatwia jego odpowiednie ułożenie.Zbiornik ibc ma dużą pojemność – 1000 l oraz ergonomiczny kształt są to najważniejsze cechy tego pojemnika. Dzięki temu można ograniczyć dużą ilość pojemników o mniejszej pojemności. Sześcienny kształt zbiorników pozwala układać je jeden na drugim.

Dobór odpowiedniego zbiornika IBC

Gama produktów IBC jest bardzo szeroka. Różnią się wielkością, formą oraz kształtek.

Największą popularnością cieszą się zbiorniki o pojemności 1000 litrów, ale można znaleźć również takie o mniejszej pojemności. Zbiornik IBC, popularny Mauser często stosowany jest do zbierania deszczówki w ogrodzie, jego kolor i kształt pozwala go odpowiednio wkomponować w kompozycje ogrodowe.Pojemniki IBC zostały stworzone do tego, by przechowywać w nich oleje, alkohole oraz innego rodzaju substancje ciekłe. W Magazynowanie cieczy lub różnego rodzaju materiałów sypkich jest trudne. Do tego celu potrzebne są specjalne pojemniki lub zbiorniki IBC, które ułatwią przechowywanie tych produktów.