Jak wyposażyć magazyn? porady

Każdy nowo powstający magazyn musi posiadać odpowiednie wyposażenie. Oczywiście jego rodzaj w dużej mierze zależy od tego, jakie produkty będziemy chcieli przechowywać oraz jak duża jest powierzchnia magazynowa.

Od czego zacząć?

W pierwszej kolejności należy zaplanować zakup odpowiednich urządzeń, regałów, trzeba zastanowić się, jakie meble magazynowe oraz sprzęty będą niezbędne do prawidłowego przechowywania produktów. Konieczne jest również uwzględnienie takich rzeczy, jak szerokość przejść, czy podjęcie decyzji o automatyzacji poszczególnych procesów.

Niezbędne będą regały

Bardzo istotny jest dobór odpowiednich regałów, tutaj do wyboru mamy paletowe albo półkowe. Jeśli mamy w planach przechowywanie dużej ilości towarów na paletach, warto zainwestować w regały paletowe, które znacznie ułatwią sprawę. W przypadku przechowywania paczek, lepiej sprawdzą się natomiast regały półkowe. Takie regały można transportować za pomocą widlaków. Najważniejsze jest to, żeby regały pasowały do gabarytów przewożonych rzeczy. Dobrym rozwiązaniem będą tez pojemniki plastikowe z przegródkami, które są praktyczne i można w nich przechowywać mniejsze, drobniejsze produkty. Ważne jest to, aby pojemniki z przegródkami były wykonane z wysokiej jakości plastiku, muszą być trwałe i wytrzymałe.

Zapewnij pracownikom bezpieczeństwo

Bardzo ważnym aspektem jest zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy w magazynie, co jest weryfikowane przez specjalistów BHP. Trzeba dbać o swój personel, musimy dopilnować, żeby pracownicy mieli odpowiednią odzież, wiedzieli jak obsługiwać poszczególne maszyny i sprzęt.

Jak widać wyposażenie magazynu nie jest takie proste, jak może się wydawać, trzeba dołożyć starań dokładnie zaplanować poszczególne prace nad urządzeniem takiej przestrzeni. Najważniejsze jest to, żeby takie elementy jak regały, pojemnik z przegródkami, wózki widłowe były dostosowane do gabarytów i wagi poszczególnych towarów. Nie można zapominać też o takich rzeczach, jak parking, dogodne drogi dojazdu do magazynu. Należy również wcześniej określić jakie strefy będą najlepsze do załadunku i rozładunku towaru. Wiele aspektów ma znaczenie i o tym wszystkim należy pamiętać, aby magazyn był funkcjonalny, praktyczny w użytkowaniu, żeby praca była efektywna i mogła być wykonywania szybko i sprawnie.