Na czym polega kompensacja mocy biernej?

Prowadząc zakład lub będąc właścicielem dużego budynku szukamy oszczędności w każdym możliwym miejscu. Jedną z głównych metod oszczędności jest redukcja wydatków za media. Prąd, woda czy gaz są często marnotrawione. W związku z tym, przedsiębiorcy szukają możliwości na zachowanie tych pieniędzy u siebie. Jedną ze skutecznych metod jest kompensacja mocy biernej.

Czym jest kompensacji energii biernej?

Ogólnie rzecz biorąc energia dzieli się na czynną oraz bierną. Energia czynna jest tą, która bezpośrednio zasila urządzenia elektryczne podpięte do sieci. Energia bierna jest zaś mocą, która znajduje się pomiędzy źródłem energii, a odbiornikiem. Jest to moc, która może być pobrana i dostarczana do silników czy pieców. Ogólnie rzecz biorąc energia bierna na fakturze za prąd pojawia się, jednak najczęściej naszą uwagę skupia energia czynna. W jaki sposób jednak możemy doprowadzić do zmniejszenia wydatków za prąd?

Rozpocznij kompensować energię bierną!

Kompensacja mocy biernej katowice jest istotna z tego względu, że pozwala przede wszystkim dbać o linie kabli oraz transformatory. Wydłużenie życia tych elementów sieci elektrycznej jest pierwszą formą oszczędności związaną z kompensacją.

Kolejną zaletą mocy biernej jest to, że obniża spadek składowej prądu. To z kolei skutkuje tym, że duża ilość energii biernej powoduje wyższe opłaty za pobór energii. Z tego względu, energia bierna na fakturze może być skutecznie zmniejszona, o ile zostaną przeprowadzone odpowiednie analizy i zostanie kupiony odpowiedniej klasy sprzęt.

Jak rozpocząć kompensację?

Przede wszystkim należy rozpocząć od obliczenia miesięcznej straty wynikającej z tego tytułu. Kompensacja mocy biernej katowice jest opłacalna jeżeli straty miesięcznie wynoszą ponad 500 złotych. W takim przypadku, można rozpocząć rozeznanie tematu w celu przygotowania odpowiedniego systemu kompensacyjnego.

Po przeanalizowaniu poboru mocy można przystąpić do wyboru odpowiednich turystorowych baterii kondensatorów TN. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, które powinno sprawdzić się we wszystkich możliwych warunkach. Baterie te są szczególnie wydajne w punktach takich jak szkoła, zakład usługowy czy restauracja, czyli miejsca gdzie jest wiele odbiorników jednofazowych.

Kompensacja energii biernej jest coraz częściej wykorzystywana przez przedsiębiorców z każdej branży, głównie ze względu na konkretne oszczędności. Dlatego warto rozważyć wdrożenie takiego rozwiązania.