Palety produkcyjne – plastikowe, czy tradycyjne?

W ciągu ostatnich lar palety produkcyjne wykonana w całości z tworzyw sztucznych zyskały bardzo na popularności. Mimo, że palety tradycyjne ciągle jeszcze stanowią większość, w wielu sektorach produkcji i handlu stosuje się już prawie wyłącznie palety plastikowe. Zarówno jedne i drugie mają swoje zalet i minusy, aczkolwiek dla wielu przedsiębiorców uważa palety plastikowe za lepsze. Jakie palety wybrać? Co się bardziej opłaca?

Zalety palet plastikowych

Palety plastikowe posiadają wiele zalet, ale najbardziej rzucają się w oczy te związane z ich niską wagą i jednoczesną dużą wytrzymałością. Jeśli chodzi o parametry jakimi charakteryzują się palety producent używa odpowiednio dobranych mieszanek polimerów, dzięki którym zyskują pożądane właściwości. Duża wytrzymałość w bardzo istotny sposób wpływa na ich trwałość, a więc to w jakim tempie się zużywają i muszą być wymieniane na nowe. Pod tym względem zastąpienie palet drewnianych plastikowymi w znaczącym i wartym uwagi stopniu wpływa na oszczędności, a więc również zyski przedsiębiorstwa.

Bardzo ważną cechą palet plastikowych jest to, że są łatwe w utrzymaniu higieny, a więc sprawdzają się się świetnie w przemyśle spożywczym i innych, w których jest to istotna i pożądana cecha. Palety tego rodzaju po ułożeniu w stosy stają się dość kompaktowe, dzięki czemu do ich przechowywania i transportu nie potrzeba dużo przestrzeni. Ma to zwłaszcza znaczenie w transporcie, gdzie w połączeniu z niską wagą czynnik ten znacznie zmniejsza koszty, jakie ponosi firma. Palety mogą być również z powodzeniem przechowywane na zewnątrz niezależnie od pogody.

Zalety palet drewnianych

W przypadku, jakim są drewniane palety produkcja jest bardzo tania. Nie charakteryzują się one dużą wytrzymałością, ale czasami jest to również zaleta. Dzieje się tak w przypadku handlu materiałami o dużej wadze, kiedy to palety często ulegają zniszczeniu. Zastosowanie więc tanich palet jest tu z ekonomicznego punktu widzenia jak najbardziej sensowne. Zaletą takich palet jest również to, że kiedy są zniszczone i niezdatne do naprawy i dalszego użytkowania nie stanowią wielkiego problemu dla środowiska. Drewno to materiał naturalny, który w dość krótkim czasie rozkłada się. Drewno z takich palet często również bywa wykorzystywane w innych celach, na przykład w budownictwie.