Monitor oled czy qled?

Obecnie największą popularnością wśród topowych monitorów cieszą się technologie takie jak OLED i QLED. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady, dlatego też warto jak najszybciej zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiedni wyświetlacz.

Czym wyróżniają się monitory oled?

Oled najprościej rzecz mówiąc to charakterystyczna klasa wyświetlaczy, w których to wykorzystywane są specjalne diody LED wytwarzane z odpowiednich związku organicznych. Największa różnica pomiędzy matrycami oled a led jest taka, że klasyczny monitor oled nie potrzebuje dodatkowego podświetlenia. Wynika to oczywiście z tego, że światło jest wytwarzana samodzielnie.

W monitorach oled każdy piksel działa oddzielnie, dlatego też wyświetlacze oled są w stanie zaoferować niesamowity kontrast, który jest nieosiągalny dla konkurencyjnych technologii. Monitor oled jest w stanie zaoferować także bardzo żywe i wierne kolory oraz głęboką czerń.

Z racji tego, że producenci nie muszą stosować dodatkowego podświetlenia, to możliwe jest zaprojektowanie bardzo smukłych konstrukcji, które znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. W ostatnim czasie bardzo mocno rozwijane są technologie półprzezroczyste oraz elastyczne wyświetlacze.

Jakie zalety monitorów oled?

Monitor oled może zaproponować bardzo krótki czas reakcji, dlatego też wyświetlacze oparte na tej niesamowitej technologii są doskonałym wyborem dla wymagających graczy. Sporym plusem jest także brak degradacji kolorów, który bardzo często pojawia się przy patrzeniu na ekran pod dużym kątem.

Przy monitorach oled nie ma także problemów z zniekształcaniem obrazu, które pojawiają się przy wyświetlaczach LCD. Z praktycznego punktu widzenia jedyną wadą jest dość wysoka cena, ale na szczęście sytuacja ta bardzo szybko się zmienia, dzięki czemu monitory oled wykorzystywane są coraz częściej nie tylko w użytku domowym, ale również w przemyśle.

Czym są monitory qled?

Monitory qled z praktycznego punktu widzenia to wyświetlacze LCD wyższej klasy. Nowoczesne monitory qled są w stanie zaoferować zdecydowanie naturalniejsze kolory oraz znacznie wyższy współczynnik kontrastu.

Nowoczesne monitory qled mogą pochwalić się także wyższą jasnością (nawet w trybie HDR). Jedną z kluczowych zalet monitorów qled jest przede wszystkim to, że w ich przypadku nie ma problemu z wypalaniem pikseli, które mogą pojawić się przy monitorach oled.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.