Czym charakteryzują się panelowe komputery przemysłowe?

Komputery panelowe w dużym skrócie mówiąc to nic innego jak połączenie operatorskich paneli (z niezawodnymi wyświetlaczami LCD) bezpośrednio z komputerami przemysłowymi. W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się modele z monitorami dotykowymi.

Co warto wiedzieć?

Przemysłowe komputery panelowe bardzo często montuje się bezpośrednio z przodu ściany szafy przemysłowej albo na specjalnym wysięgniku w profesjonalnych zakładach produkcyjnych. Te niesamowite urządzenia wykorzystywane są na szeroką skalę przede wszystkim do wizualizacji procesów automatyki. Ich olbrzymim atutem jest to, że zapewniają one wielofunkcyjność w zakresie sterowania.

Panelowe komputery przemysłowe z praktycznego punktu widzenia to integracja wszystkich najważniejszych elementów systemu. Każdy komputer tego typu składa się z jednostki centralnej. Mowa tutaj oczywiście o komputerze przemysłowym i monitorze dotykowych, który zazwyczaj pełni rolę głównego panelu operatorskiego.

Moda na panelowe komputery przemysłowe

Według najnowszych danych liczba komputerów przemysłowych z roku na rok drastycznie rośnie. Wynika to oczywiście z tego, że biurowe komputery niestety nie są w stanie spełnić swoich podstawowych zadań w typowych obiektach przemysłowych. Komputery przemysłowe pomimo tego, że mają bardzo podobną funkcjonalność do zwykłych komputerów PC, to mogą pochwalić się one zdecydowanie wyższą jakością wykonania. To właśnie solidna konstrukcja jest największą gwarancją wieloletniej trwałości.

Przemysłowe komputery pomimo tego, że są znacznie droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników, to dostosowane są one do bardzo trudnych warunków, które bardzo często panują na terenach zakładów albo fabryk. Urządzenia tego typu mogą pochwalić się między innymi bardzo dużą odpornością na zapylenie, drgania, skrajne temperatury albo wstrząsy. Niektóre modele odporne są również na zalania albo różnego typu zakłócenia elektromagnetyczne.

Nowoczesne panele operatorskie

Oryginalne panele operatorskie cały czas ewoluują, dlatego też producenci są w stanie dostarczyć swoim klientom, coraz to lepsze urządzenia. To właśnie nowoczesne wyświetlacze umożliwiają kontrolowanie pracy wielu maszyn, dzięki czemu nie ma nawet najmniejszych problemów z wizualizacją produkcji.

Urządzenia tego typu mogą pochwalić się bardzo dużą mocą obliczeniową, dlatego też są praktycznie niezastąpione w przemyśle i nie tylko. Można wybrać nie tylko panele dotykowe, ale również zwykłe modele z dodatkowymi klawiszami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem