Dlaczego ekogroszek, a nie inny rodzaj węgla?

Ekogroszek to rodzaj drobnego opału powstałego z węgla. Charakteryzuje się on wysoką kalorycznością, a co za tym idzie także wydajnością. Jeżeli więc tak naprawdę ten rodzaj materiału jest praktycznie tym samym co węgiel, dlaczego warto postawić na opalanie właśnie nim?

Czy ekogroszek jest naprawdę eko?

Każdy dostawca ekogroszku, chcąc zachęcić do zakupu tego materiału powie, że to paliwo stałe jest znacznie bardziej ekologiczne niż inny rodzaj węgla. To oczywiście prawda. Nie da się całkowicie wyeliminować szkodliwych produktów spalania ekogroszku, ale ten materiał jest tak przygotowany, że dało się to zdecydowanie zmniejszyć. Jeżeli już wybieramy więc węgiel, to stanowczo warto postawić na ekogroszek.

Ten prawdziwy, certyfikowany, ma znacznie zmniejszone ilości, a po jego spaleniu pozostaje niewiele popiołu. Jest więc nie tylko ekologiczny, ale także wygodny w użytkowaniu. Warto brać pod uwagę względy dotyczące dobra naszej planety, ponieważ w tym kierunku podąża ogólna świadomość społeczna.

Bezobsługowe ogrzewanie

Stosowanie tradycyjnego węgla, a co za tym idzie, tradycyjnych pieców oznacza stałą konieczność czuwania nad tym, czy aby nie brakuje materiału opałowego w komorze spalania. Może się to także wiązać ze spadkiem temperatury w domu w nocy czy nad ranem, a także brakiem wystarczającej ilości ciepłej wody.

Dostawcy ekogroszku zapewniają zaś, że te problemy można bardzo łatwo wyeliminować stosując właśnie ten materiał opałowy. Piece na ekogroszek mają specjalne podajniki, które muszą być napełnione raz na jakiś czas. To koniec codziennego pilnowania, czy nie zabraknie węgla w piecu. Wyeliminowanie uciążliwej obsługi pieca to duża zaleta stosowania ekogroszku.

Luzem czy w workach?

Praktycznie każdy dostawca ekogroszku oferuje dwie formy jego sprzedaży. Może on być kupowany luzem lub pakowany w worki. Ekogroszek luzem jest nieco tańszy, jednakże troszkę bardziej kłopotliwy przy przechowywaniu, ponieważ łatwiej łapie wilgoć. Do jego trzymania najlepiej więc mieć suche, wybetonowane pomieszczenie.

Z kolei groszek w workach jest nie tylko łatwiejszy w transporcie, ale także trudniej przyjmuje wilgoć, więc nie potrzebuje aż tak suchych warunków przechowywania. Ma jednak nieco wyższą cenę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari.