Czyste ogrzewanie – czy warto palić koksem?

Koks to jeden z rodzajów paliwa, uzyskiwany przemysłowo w koksowniach. Koks ma postać szaroczarnego, porowatego ciała stałego o charakterystycznym zapachu gazów koksowniczych.

Dlaczego warto palić koksem?

Istnieje wiele zalet palenia koksem. Jedną z nich jest jego cena, która bardzo często oscyluje w granicach ceny węgla. Dodatkowo, na korzyść palenia koksem przemawiają także jego właściwości energetyczne – wartość opałowa koksu sięga 30 MJ/kg, co przewyższa możliwości energetyczne drewna czy węgla kamiennego. Poza tym, palenie koksem jest zdecydowanie bardziej ekologiczne – w trakcie spalania koksu do atmosfery nie przedostają się szkodliwe substancje lotne.

Biorąc pod uwagę to, że koks jako materiał opałowy jest zdecydowanie bardziej wydajny niż węgiel, na jego składowanie zużyjemy zdecydowanie mniej przestrzeni. Aspekt ten jest szczególnie ważny wtedy, gdy dysponujemy niewielką powierzchnią składową.

Kto może palić koksem?

Koks, nawet ten w najczystszej postaci, nie nadaje się do stosowania we wszystkich typach kotłów grzewczych. Nie powinno się nim ogrzewać także nowych budynków, bowiem niewielki metraż niektórych domów i dobre zaizolowanie, skutecznie ogranicza możliwości energetyczne koksu.

Palenisko, w którym rozpalimy koks potrzebuje do spalania dużej ilości powietrza – duszenie koksu i odcinanie mu dopływu powietrza może doprowadzić do jego wygaszenia. Dodatkowo, bardzo ważny jest także materiał z którego został wykonany piec – przy ogrzewaniu koksem najlepiej sprawdzą się kotły żeliwne. Kotły blaszanie nie zawsze będą przystosowane do używanie koksu – zawsze należy potwierdzić to z producentem.

Sprzedaż koksu – gdzie kupić koks?

Przy zakupie koksu trzeba wziąć pod uwagę potrzeby energetyczne naszego budynku. Dobrym pomysłem jest także zasięgnięcie opinii o sprzedawcy, u którego zdecydujemy się zakupić koks – nieuczciwi sprzedawcy mogą stosować wiele technik powodujących obniżenie jakości energetycznej koksu.

Sprzedaż koksu odbywa się zazwyczaj w punktach handlu opałem lub u prywatnych dystrybutorów stacjonarnych. Zakup koksu w punktach handlu czy u prywatnych dystrybutorów jest zazwyczaj gwarancją najwyższej jakości produktu – w większości są to sprawdzone firmy z długoletnim doświadczeniem. Sprzedażą koksu zajmują się także duże markety budowlane, a także internetowe portale aukcyjne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Alpari