Węgiel

Składy węgla zaopatrują klientów w potrzebny opał. Dostawca węgla zajmuje się oferowaniem tego produktu w różnorodnych formach, dobranych do potrzeb odbiorcy. Czym kierować się podczas zakupu tego opału?

Parametry węgla

Podczas zakupu węgla warto zwrócić uwagę na jego wartość opałową, która zaprezentuje nam rzeczywistą wydajność tego paliwa stałego. Nie zapominajmy także, że węgiel powinien zostać dobrany do danego rodzaju kotła i naszych oczekiwań. Kolejnymi ważnymi aspektami podczas zakupu są także właściwości tego paliwa, takie jak granulacja, spiekalność, popiół, czy siarka. Oczywiście każdy z nas zwraca także uwagę na cenę węgla za tonę. Jednakże w tym przypadku nie zaleca się kierować jedynie niskim kosztem zakupu. Ogromne znaczenie ma bowiem stosunek ceny do wartości opałowej węgla. Pamiętajmy, aby obliczyć, ile wydamy za 1GJ ciepła – w tym celu podzielmy cenę za tonę (zł) przez wartość opałową paliwa (MJ/kg). To bardzo ważne, gdyż zwykle najdrożej wyjdzie nas zakup węgla o niskich parametrach. Najwyższa wydajność zapewni nam bowiem większy poziom oszczędności.

Dostawca węgla

Szukając najlepszego dostawcy węgla możemy poszperać na stronach internetowych dostawców tego paliwa. Zazwyczaj oferują oni różne ścieżki kontaktu z klientem – węgiel zakupimy osobiście w siedzibie danego dostawcy, kontaktując się mailowo lub telefonicznie lub zamawiając produkt w sklepie internetowym. To spore udogodnienie dla wielu klientów, którzy z łatwością zamówią produkt z dostawą do domu.

Rodzaje węgla opałowego

Wyróżnić można kilka grup sortymentów węgla, które zależą od wielkości ziarna. Pierwszą grupą jest gruby sortyment, do którego zaliczamy orzech, kostkę i kęsy węgiel. Orzech jest jednym z najpopularniejszych rodzajów tego opału i mieści się w zasadzie do każdego kotła. Kolejną grupą są średnie sortymenty węgla, które odnoszą się do groszku. Specjalnym rodzajem jest natomiast ekogroszek, który cechuje się wysoką wartością opałową i niską wilgocią. Najgorszym rodzajem węgla jest miał, odznaczający się niską wartością opałową. Zazwyczaj jest on wykorzystywany w przemyśle.

Składy węgla dostarczają klientom potrzebnego opału, z którego korzysta się najczęściej w okresie zimowym. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów węgla, które różnią się parametrami, właściwościami i ceną.