Jak bezpiecznie kupować haki skracające?

Hak skracający to element, którego zadaniem jest dostosowanie długości zawiesia do aktualnych potrzeb wynikających z realizowanych zadań. W związku z tym, że na detal ten oddziałują bardzo duże siły, jego zakup należy dokładnie przeanalizować.

Specyfikacja techniczna

Z punktu widzenia inwestora haki skracające należy kupować z dokładnym uwzględnieniem wartości katalogowych. Trzeba bowiem pamiętać, że w dokumentacji technicznej podane są maksymalne wartości obciążeń, do powstania których… nigdy nie należy dopuszczać. Zaleca się nawet, aby bieżące obciążenie haka nie było większe niż 80 procent wartości maksymalnej.

Dlaczego jest to aż tak ważne? Po pierwsze dlatego, że owe 20 procent to zawsze pewien margines bezpieczeństwa. Po drugie, trzeba liczyć się z tym, że haki skracające mogą mieć pewne wady techniczne, które mogłyby doprowadzić od ich przedwczesnego zerwania. Poza tym trzeba pamiętać, że w trakcie podnoszenia detalu mogą na hak zadziałać inne siły.

Używany, czy nie?

Każdy inwestor chcący zamówić haki skracające, powinien zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Hak ten powinien być przede wszystkim nowy. Kupowanie używanego detalu może i jest opłacalne ekonomicznie (choć nie przy tych cenach), ale wiąże się z poważnym zagrożeniem bezpieczeństwa.

Warto o tym pamiętać zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa pracowników i następstw ewentualnych wypadków. Jeśli doprowadziłaby do nich niefrasobliwość ze strony osoby nabywającej takie części, odpowiedzialność karna spadłaby przede wszystkim na nią. Dlatego warto nabywać jedynie sprawdzone, niezawodne i nowe haki, które zapewnią maksimum bezpieczeństwa.

Jakość materiałów, oznaczenie

Przy zakupie haków skracających należy zwrócić uwagę na stop stali, z którego zostały one wykonane. Najlepiej, jeśli jest to stop m.in. żelaza, niklu i molibdenu. Co ważne, stal ta powinna być odpowiednio nawęglona, dzięki czemu jej powierzchnia będzie utwardzona. Ma to szczególne znaczenie w przypadku elementów, na które oddziałują zmienne siły nacisku.

Reasumując, bezpieczny zakup haków skracających to pewność, że wszystkie zrealizowane za ich pomocą prace będą przebiegały w sposób bezpieczny dla pracowników. Bądź co bądź, jest tu mowa o obciążeniach wynoszących nawet kilkanaście ton.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.