Co to są elektrośmieci

Od czasu do czasu można trafić w mediach na groźnie brzmiącą informację o wysokich karach finansowych za wyrzucenie elektrośmieci w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Mandat może wynosić aż do pięciu tysięcy złotych. Czym są elektrośmieci i jak się ich pozbyć zgodnie z prawem? Wyjaśniamy!

Zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny

ZSEE, inaczej elektrośmieci, to wszystkie urządzenia działające na prąd i baterie, których chcemy się pozbyć, bez względu na to, czy są zepsute, czy tylko stare.

Niewłączający się telefon komórkowy, zepsuty czajnik, lodówka, czy też niedziałające podzespoły komputera – żadna z tych rzeczy nie powinna trafić do zwykłego śmietnika!

Zagrożenia dla środowiska

Sprzęt elektroniczny często zawiera substancje, które mogą zaszkodzić środowisku naturalnemu lub ludziom żyjącym na danym obszarze, jeśli przedostaną się np. do ujęcia wody pitnej.

Poza tym, surowców takich jak np. miedź jest na świecie ograniczona ilość i może ich zwyczajnie zabraknąć dla ludzkości, jeśli wykonane z nich rzeczy będą masowo trafiać na wysypiska, zamiast do recyklingu.

Gdzie wyrzucić elektrośmieci

Elektrośmieci są przyjmowane przez różne sklepy przy zakupie tego samego rodzaju produktu, oraz przez lokalne przedsiębiorstwa i organizacje.

Informacji na ten temat należy szukać na lokalnych stronach internetowych, gdyż różne miasta mają różne sposoby na radzenie sobie z tym problemem.