Akumulator Ni-MH – charakterystyka

W obecnych czasach na rynku jest dość duży wybór akumulatorów. Z tego tez powodu dobór rozwiązania, które będzie spełniać określone potrzeby, może okazać się problematyczny. Poszukując niewielkiego urządzenia warto przyjrzeć się technologii niklowo-wodorkowej.

Akumulator nimh – napięcie i rozmiary

Akumulatory Ni-MH charakteryzują się minimalnym napięciem 1.2 V na jedno ogniwo. Baterie te są łatwo skalowalne ponieważ nie wymagają wyspecjalizowanych systemów zarządzania baterią. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, gdy łączone są szeregowo.

Najczęściej w sklepach można spotkać akumulatorki nimh w rozmiarach standardowych baterii paluszków, czyli AA R6 oraz AAA R03, a także cylindrycznych.

Akumulator nimh – samorozładowanie i bezpieczeństwo użytkowania

W standardowych akumulatorach nimh użyteczna pojemność dość znacznie spada już po kilkudziesięciu dniach od naładowania. Tylko niektóre modele tychże akumulatorów są w stanie wytrzymać kilka miesięcy w pełni naładowane.

Ogromną zaletą akumulatorów Ni-MH jest to, iż są one bardzo bezpieczne. Przede wszystkim wyróżniają się dużą odpornością na przeciążenia, przeładowanie czy głębokie rozładowanie. Niczym nie sprowokowane nie spowoduje zagrożenia.

Ładowanie akumulatorów nimh

Nowoczesne ładowarki, a także układy do ładowania akumulatorków Ni-MH, do oceny pełnego naładowania wykorzystują efekty reakcji chemicznej, która występuje w końcowej fazie ładowania.

Bardzo często spotykanym sposobem ładowania akumulatorów nimh jest wykorzystanie niewielkiego natężenia przez okres około 16 godzin.