Wymiary europalety – czyli tutaj również nie może rządzić przypadek

Rozwój przemysłu i masowa produkcja przyczyniają się do szukania wygodnych i skutecznych metod do magazynowania i transportu różnorodnych produktów. Takim przykładem jest paleta, która ma za zadanie znacznie ułatwiać przeładunki oraz przechowywanie mniejszych opakowań. Ustawione na stabilnej i twardej platformie, łatwo przenosić w inne miejsca za pomocą wózków widłowych.

Budowa palety

Konstrukcja palety jest bardzo prosta. Składa się ze stabilnych bloków połączonych deskami na brzegach oraz w środku. Montowane są przy pomocy gwoździ lub wkrętów. Posiadają wejście z czterech stron: dwa otwarte i dwa pomiędzy wejściami, które idealnie pasują do wózków widłowych przeznaczonych do przeładunku towarów. Od 1950 roku paleta wymiary zostały ściśle określone, aby były kompatybilne z tymi urządzeniami. Znacznie to uprościło pracę wielu branż, w tym głównie spedycyjną. Są to tzw. europalety o specjalnych oznaczeniach na bokach, których główną cechą jest napis EUR.

Z góry ustalone wymiary oraz waga

Wymiar europalety jest standardowy dla wszystkich firm produkujących te proste urządzenia. Wśród nich jest kilka podstawowych wariantów, ale najbardziej popularna jest paleta wymiary: 1200 x 800 x 144 mm i oznaczona symbolem EUR, EUR1 lub EPAL. Waga palety euro jest również z góry określona – to około 25 kg. Może się ona jednak nieznacznie wahać, ponieważ drewno absorbuje wodę i wilgoć. Aby te wszystkie parametry zostały zachowane, każdy element konstrukcyjny również musi charakteryzować się taką samą szerokością i długością. Wytyczne dotyczą również gwoździ lub wkrętów, które mocują wszystkie elementy ze sobą. Aby je produkować, należy posiadać specjalną licencję EPAL.Także naprawa musi odbywać się przez licencjonowane firmy.

Inne wymiary europalety

Oprócz tego najbardziej popularnego wariantu, istnieje jeszcze kilka innych standardowych palet, gdzie waga palety euro oraz wymiar europalety jest nieco inny. Są to przede wszystkim platformy powiększone o gabarytach 1200 x 1000 mm (EUR2), 1000 x 1200 mm (EUR3) oraz półpaleta 800 x 600 mm (EUR6). Istnieją również palety przeznaczone do kontenerów czy przemysłu chemicznego. Wybór wymiarów tego nośnika jest więc głównie uzależniony od przeznaczenia. Półpalety na przykład najczęściej używa się w przemyśle spożywczym do określonej grupy towarów.