Plastikowe zbiorniki na wodę

Wodę, by zawsze była dostępna czy to do celów spożywczych, czy przemysłowych należy magazynować w specjalnie do tego celu przeznaczonych pojemnikach. Są to zbiorniki plastikowe, o dowolnej pojemności, wykonane z tworzywa nietoksycznego, niewchodzącego w reakcję z wodą, najczęściej polipropylenu.

Polipropylen jest organicznym środkiem chemicznym nadającym się do przechowywania żywności oraz wody pitnej. Jest najczęściej obok polietylenu stosowanym tworzywem sztucznym.

Zbiorniki plastikowe na wodę

Większość tworzyw sztucznych nazywanych jest plastikiem, co oznacza, że wykonane z niego pojemniki, naczynia oraz inne przedmioty są lekkie, wodoodporne oraz nieskomplikowane w produkcji i tanie w eksploatacji. Z tworzyw sztucznych produkowane są przedmioty użytkowe i przemysłowe, w różnych wielkościach, kolorach i o dowolnym przeznaczeniu.Do tej grupy możemy zaliczyć zbiorniki plastikowe na wodę pitną, wodę przemysłową, deszczówkę, a także inne płyny.

Plastikowe pojemniki

Plastikowe zbiorniki na wodę mogą być małogabarytowe – używane do przechowywania wody na potrzeby doraźne oraz wielkogabarytowe, których pojemność może sięgać kilkuset do ponad tysiąca litrów.Woda gromadzona na potrzeby produkcji bądź jako czynnik dodatkowy przechowywana jest w specjalnie produkowanych pojemnikach-paletach. Dzięki tej właściwości plastikowe zbiorniki na wodę można łatwo transportować przy pomocy wózka widłowego i ustawiać na dowolnie wybranej stabilnej powierzchni. Woda doprowadzana jest specjalnym wężem umiejscowionym w dolnej części zbiornika. To rozwiązanie sprawdza się również podczas wypompowywania wody ze zbiornika lub przelewania jej do innego.Innym typem pojemników plastikowych, w których można przechowywać wodę, są beczki wykonane z plastiku, połączone w jednostkę umożliwiająca ustawienie jej na wygodnej do transportowania palecie. Ten rodzaj pojemników zaopatrzony jest we wlew umiejscowiony w górnej, środkowej części zbiornika oraz wylew znajdujący się w dolnej części.

Pojemniki plastikowe na wodę małogabarytowe

Z pojemników małogabarytowych możemy wyróżnić:

– plastikowe beczki o pojemności kilkudziesięciu litrów, zamykane

pokrywami z uszczelką,

– kilku lub kilkunastolitrowe kanistry zamykane pokrętłem,
– wiadra o różnorodnej pojemności, z uchwytami i szczelnymi

pokrywami.

Pojemniki plastikowe na wodę wykonane są metodą formowania rotacyjnego, co zapewnia im najwyższą szczelność i jednolitą grubość ścian.