Nadstawki paletowe

Palety stały się jednym z najpopularniejszych sposobów składowania towarów zarówno w powierzchniach magazynowych jak i w czasie transportu. Są wygodne, łatwe w przeładunku, tanie w produkcji, nic więc dziwnego, że opanowały szturmem systemy magazynowe i transportowe. Dlatego też producenci palet rozwijają swój towar o dodatkowe elementy.

Jak można rozwinąć możliwości transportowe palety

Paleta zbudowana jest z drewna. Rzadziej zdarzają się palety metalowe i wykonane z tworzywa syntetycznego. W zależności od przewożonego towaru palety mogą być zabezpieczane przed działaniem substancji chemicznych. Poza tak zwanymi euro-paletami istnieją także palety jednorazowe, które po dostarczeniu towaru pozostają u klupującego – zazwyczaj są one jednak wykonywane z drewna gorszej jakości lub są niewymiarowe – dostosowane do gabarytów towaru. Aby rozwinąć możliwości tego prostego urządzenia producenci oferują szereg rozszerzeń takich jak: pojemniki do układania w stosu, metalowe i drewniane nadstawki na palety, pojemniki do przewozu płynów lub substancji chemicznych, a także skrzynie czy wózki siatkowe.

Wszystkie te rozwiązania można elastycznie dopasowywać do potrzeb przewozu konkretnego towaru. Dzięki temu zarówno powierzchnie magazynowe jak i transporty są lepiej zorganizowane. Palety przez swoją uniwersalność i możliwości wykorzystania wielu dodatkowych funkcjonalności są niezastąpione w wielu przedsiębiorstwach, a wielu logistyków nie wyobraża sobie bez nich organizowania przewozów.

Nadstawka paletowa – rodzaj i zalety

Nadstawki do palet wykonane są z drewna lub metalu, rzadziej z plastiku. Nadstawki drewniane mają formę litej lub ażurowej skrzyni połączonej zawiasami, którą można zarówno szybko skonstruować jak i rozebrać. Ułatwia to transport różnych substancji w czasie jednego kursu – taka nadstawka paletowa po rozłożeniu ma dużo mniejsze wymiary. Nadstawki metalowe wykonane są z metalowych lub siatkowych krat – często mają opuszczany jeden z boków aby ułatwić załadunek i rozładunek towarów. Nadstawki do palet mają możliwość instalowania ścian działowych, otwierania i zamykania oraz dopasowywania gabarytów. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie. Nadstawki na palety są przystosowane do przewożenia drobnych towarów w stosach. Wydajność rozwiązania powoduje, że jest ono często stosowane w czasie przewozów.