Kto może produkować palety EPAL

EPAL to stowarzyszenie, które czuwa nad produkcją europalet. Dzięki temu każdy tego rodzaju nośnik jest gwarancją jakości i może być skutecznie wykorzystywany w procesach logistycznych. Co i jakie parametry podlegają kontrolom, jest ściśle określone normami i przepisami, które obowiązują każdego certyfikowanego producenta palet.

Kto może produkować palety EPAL

Każdy jeden tego rodzaju nośnik to ściśle określone wymiary oraz wysokiej jakości półprodukty, które składają się na każdą paletę. Z jakich elementów składa się paleta EPAL Polska? Każda paleta EPAL składa się z belek, desek oraz klocków, które muszą posiadać takie same wymiary. Normom podlegają także wkręty, za pomocą których palety są montowane. Produkcja palet EPAL może więc odbywać się przed firmy, które posiadają odpowiednie certyfikaty. To gwarancja, że wyprodukowane nośniki będą spełniały wszystkie normy jakości, tak ważne w całym łańcuchu dostaw. Nie mniejsze znaczenie ma również drewno wykorzystywane do produkcji tego rodzaju palet. Musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami.

Wymiary i ciężar palety EPAL

Są to odgórnie ustalone parametry, które bezwzględnie muszą być przestrzegane. Są to oczywiście wymiary zewnętrzne palety oraz każdego pojedynczego elementu. Tylko przestrzeganie tych wytycznych ma realny wpływ na jakość palety. Wszystkie nośniki produkowane przez certyfikowane firmy EPAL Polska podlegają normie europejskiej UNE-EN 13698-1. Standardową i najbardziej popularną paletą jest taka o wymiarach 1200 x 800 mm, której waga oscyluje w granicach 25kg. Nośność takiej palety to od 1000-1500 kg, a zależna jest ona od sposobu rozłożenia ładunku. W stanie spoczynku jest w stanie utrzymać ładunek do 4000kg.

Paleta EPAL – skąd wiemy, że posiadamy oryginalny produkt?

Produkcja palet EPAL podlega ścisłym kontrolom. Również każdy tego rodzaju produkt zostaje w odpowiedni sposób oznaczony. Posiadają więc specyficzne oznaczenia, a dokładnie skrót EPAL na wszystkich wspornikach zewnętrznych lub oznaczenia Epal i EUR na przeciwległych wspornikach zewnętrznych skrajnych. To oznacza, że mamy do czynienia z produktem oryginalnym, który jest gwarancją jakości. Ponieważ tego rodzaju opakowania są wielokrotnego użytku, mogą ulec ewentualnym uszkodzeniem w trakcie ich użytkowania. Wtedy mogą być naprawiane tylko przez certyfikowane firmy.