Kleje przemysłowe – charakterystyka

Łączenie elementów konstrukcji to etap procesu technologicznego od którego zależy jakość gotowego produktu. Szczególnych starań wymaga łączenie materiałów, które w użytkowaniu narażone będą na działanie obciążeń. Aby potencjalni użytkownicy byli bezpieczni i zadowoleni do łączenia należy użyć wysokiej jakości technologii, a do grupy najlepszych zalicza się kleje przemysłowe.

Klejenie domowe a przemysłowe – na czym polega różnica?

Łączenie przy pomocy kleju nie jest technologią nowatorską. Kleje znane są od wieków, ale dawniej używano wyłącznie substancji klejących pochodzenia naturalnego, głównie roślinnego. Od połowy XX wieku stosuje się kleje syntetyczne. Obecnie mają one zastosowanie w skali przemysłowej oraz na co dzień w warunkach domowych.

Profesjonalne kleje przemysłowe w wielu przypadkach są tożsame z tymi używanymi przez modelarzy, uczniów, gospodynie domowe. Różna jest tylko skala aplikacji.

Wielkość elementów czy sklejanych szczelin to nie jest jedyna różnica. Wiele przemysłowych produktów klejących to substancje zawierające szkodliwe składniki, zatem aplikacja tego rodzaju klejów musi przebiegać w określonych warunkach tak, aby ochronić pracowników.

Procesy klejenia w przemyśle często są zautomatyzowane, co czyni kleje jeszcze bardziej bezpiecznymi. Przykładem automatyzacji w tej dziedzinie może być klejenie opakowań jednostkowych i zbiorczych.

Jaki klej wybrać?

O tym jaki klej zostanie zastosowany decyduje głównie rodzaj materiałów, które maja być połączone. Najtrudniej łączy się materiały różnorodne, najłatwiej papier i jego pochodne. W laboratoriach największych koncernów chemicznych wciąż trwają prace nad wynalezieniem kleju uniwersalnego, ale choć wiele substancji ma zastosowanie wszechstronne, to jednak kleju „do wszystkiego” nie ma.

Podczas łączenia elementów metalowych stosowane są kleje anaerobowe. Połączenia są trwalsze, niż tradycyjne śrubunki, lutowanie, nitowanie czy spawanie.

Kleje polimerowe MS stosowane są do sklejania materiałów jednorodnych lub różnorodnych. Jednakowo skutecznie łączą szkło z metalem czy ceramikę ze styropianem. Klejów przemysłowych wyprodukowanych na bazie polimerów można używać do klejenia płytek ceramicznych, kasetonów, wykładzin dywanowych, elementów ze szkła, korka, skóry naturalnej i sztucznej.

Tam, gdzie liczą się bardzo mocne ale elastyczne połączenia elementów konstrukcyjnych najlepiej sprawdzają się kleje metakrylowe.

Cyjanoakrylowe kleje skutecznie działają tam, gdzie szczeliny są niezbyt duże. Te kleje wymagają także dłuższego czasu wiązania.

Jak stosować klej przemysłowy?

Stosowanie klejów przemysłowych nie różni się od klejenia w warunkach domu czy warsztatu. Zawsze należy mieć na uwadze:

• Rodzaj materiału, • Teksturę powierzchni klejonych,• Czystość powierzchni,• Czas wiązania,• Wielkość szczeliny,• Warunki atmosferyczne, głównie temperaturę i wilgotność.

Podczas aplikacji kleju należy chronić się przed działaniem substancji. Warto zabezpieczyć ręce, chronić oczy, stosować odzież roboczą i maseczkę zasłaniającą nos i usta.

Kleje przemysłowe dostępny jest w ofercie Elektronika.mcc.pl.