Przewóz towarów stałych w standardowych opakowaniach jest dosyć łatwy. Można użyć standardowych palet i pojemników, a produkty poukładać w stosy. Problem zaczyna się gdy koniecznym jest przewóz produktów w płynnym stanie skupienia, a ich ilość jest zbyt mała, by napełniać cysternę. Dodatkowo płyny należy także w jakiś sposób składować w docelowym magazynie.
Najlepsze rozwiązanie do przewozu płynów
Idealnym rozwiązaniem są duże pojemniki do przewozu luzem, tak zwane DPPL. Inaczej nazwany kontener IBC, od angielskiego skrótu Intermediate Bulk Container. Pojemnik IBC ma formę plastikowego sześcianu oplecionego metalowym koszem. Zazwyczaj aby ułatwić przewóz i układanie stoi na palecie. Standardowe dla ibc wymiary ułatwiają ustawianie pojemników jeden obok drugiego i składowanie ich na stosach. Dzięki temu można zwiększyć efektywność transportu. Pojemniki tego typu wykonane są z wysokiej gęstości polietylenu i są półprzezroczyste.
Ułatwia to wzrokową kontrolę ilości płynu jaka znajduje się w środku. Jednocześnie na froncie pojemnik IBC ma skalę, co pozwala dosyć dokładnie podawać ilość płynu – odmierzyć go i przewieźć odpowiednią ilość. Duża gęstość tworzywa sprawia, że pojemniki są wytrzymałe na uderzenia, jakie mogą się zdarzyć w czasie transportu lub załadunku, a jednocześnie zachowuje swoją lekkość, nie dodając kilogramów do przewożonego towaru. Od góry kontenera znajduje się duży wlew, powodujący że uzupełnienie substancji płynnej jest bardzo łatwe. U dołu frontowej ścianki z kolei umiejscowiony został wylew, zazwyczaj w formie kranu – ułatwiający szybkie ale i dokładne opróżnienie.
Kontener IBC – gdzie się sprawdzi?
Ze względu na kompaktowy rozmiar kontenery tego typu sprawdzają się zarówno w wielu gałęziach przemysłu jak i w użyciu prywatnym. IBC wymiary pasują do samochodów transportowych, kontenerów przewozowych czy wagonów. Jednocześnie wytrzymałość sprawia, że poza chemicznymi środkami dla przedsiębiorstw kontenery IBC zyskały ogromną popularność w ogrodnictwie – często służą do kolektywnej zbiórki wody deszczowej i podlewania upraw. Znajdują zastosowanie w budownictwie i przemyśle chemicznym. Dodatkowo są bardzo uniwersalne – można w nich transportować ogromną liczbę substancji. Powstały także specjalne pojemniki w kolorze czarnym, służące do transportu substancji reagujących na światło.