Kupujemy kabinę prysznicową – poznaj najważniejsze wskazówki

Zarówno przed remontem, jak i przed aranżacją łazienki musimy zdecydować się na wannę albo kabinę prysznicową. Kupno kabiny wcale nie jest takie proste, gdyż zamontowana w łazience powinna spełniać wymogi estetyczne, jak i powinna być funkcjonalna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Podpowiadamy, jak kupić najlepszą kabinę prysznicową.

Kabiny prysznicowe – kto będzie z nich korzystał?

Przed zakupem trzeba zdać sobie sprawę z tego, kto będzie użytkował kabinę prysznicową. Mogłoby się wydawać, że nie jest to ważne, ale nic bardziej mylnego. Rodzina z małym dzieckiem będzie raczej potrzebowała kabiny prysznicowej połączonej z wanną albo wysokim brodzikiem, który będzie spełniał funkcje wanny.

Osoby starsze oraz niepełnosprawne raczej będą potrzebowały kabiny z niskim brodzikiem lub bez brodzika, a dodatkowo wyposażone w siedzisko, poręcze, uchwyty, które podniosą bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Kabiny prysznicowe – ich rozmiar, a dostępna przestrzeń w łazience

Drugą ważną kwestią jest wymiar łazienki, gdyż to od niego zależy wymiar kabiny prysznicowej. Najczęściej kabina ulokowana jest w rogu łazienki, jednak nie jest to jedyna możliwość. Na rynku dostępne są kabiny w kształcie prostokątnym, kwadratowym oraz półokrągłym o różnym wymiarze. Najczęściej klienci wybierają rozmiary 60×90, 80×80, 100×100.

Wymiar kabiny należy dostosować do wymiarów łazienki w taki sposób, aby całość była estetyczna, funkcjonalna i nie sprawiała problemu w użytkowaniu (np. zbyt wąska łazienka uniemożliwia całkowite otwarcie drzwi). Kabiny różnią się także sposobem otwierania: mogą być otwierane z lewej strony, prawej, przesuwne lub składane w harmonijkę. Najpopularniejsze dziś są kabiny bez drzwi tzw. modele „walk-in”.

Ściany kabin mogą być z różnych materiałów, np. szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego. To samo dotyczy koloru: mogą być przezroczyste, matowe, z wzorami lub bez. Szkło hartowane jest lepszym wyborem, gdyż jest łatwiejsze w utrzymaniu czystości i jest bardziej odporne za zarysowania.