W dzisiejszych czasach jest bardzo duża moda na meble drewniane, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie frezy do nich dobrać, aby wykonać wysokiej jakości zdobienia. Przy odpowiednim doświadczeniu i wyborze solidnych frez do drzwi, można wykonać prawdziwe dzieła sztuki.
Jakie są rodzaje frezów?
W chwili obecnej frezy do drzwi możemy podzielić na trzpieniowe i nasadowe, które w ostatnim czasie cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Jak łatwo się domyśleć, każdy z tych frezów ma swoje indywidualne zastosowanie. Nasadzane frezy można idealne dopasować do średnicy trzpienia danego narzędzia, dlatego też tak wiele osób korzysta z jego dobrodziejstwa. Jest to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą wykonać proste drzwi.
Trzpieniowe frezy do drzwi nie mają otworów, dlatego też są mocowane bezpośrednio do frezarki za pomocą trzpienia. Na półkach sklepowych można znaleźć wysokiej jakości frezy trzpieniowe z prostymi i spiralnymi ostrzami oraz frezy profilowe. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie również specjalne frezy trzpieniowe do połączeń. To właśnie dzięki nim można wykonać estetyczne połączenia drewniane.
Z jakiego materiału frezy wybrać?
Przy wyborze frezów warto zwrócić uwagę na materiał z którego są wykonane. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie frezy stalowe, które doskonale nadają się nie tylko do obróbki drewna, ale również średnio twardych materiałów. Osoby, które chcą wykonać wysokiej jakości drzwi z drewna topoli, świerku albo sosny, powinny postawić właśnie na stalowe frezy.
Przy twardszych materiałach lepiej sprawdzą się frezy z płytkami węglowymi. Frezy tego typu mogą pochwalić się bardzo dużą wytrzymałością, dzięki czemu poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach.
Do litego drewna i popularnych płyt wiórowych najlepiej sprawdzą się oczywiście niezawodne wiertła diamentowe. Ich największą wadą jest dość wysoka cena, dlatego też nie każdy będzie mógł skorzystać z ich dobrodziejstwa.
Ilość rowków
Na samym końcu warto zwrócić uwagę na ilość roków. Frezy do drzwi mogą być jedno-rowkowe, dwu-rowkowe albo wielorowkowe. Te pierwsze niestety są mało stabilne podczas pracy, dlatego też ciężko jest przygotować solidne drzwi. Ich największą zaletą jest jednak to, że doskonale odprowadzają wióry.
Odprowadzanie wiór ma olbrzymi wpływ na prędkość posuwu, dlatego też nie warto bagatelizować tego parametru. Frezowanie nie jest wcale prostym zadaniem, dlatego też warto postawić na porządne frezarki i najlepsze jakościowo frezy.
Frezy do produkcji drzwi posiada w swojej ofercie firma Frezwid