Solidworks – program nie tylko dla inżynierów

Trudno dziś sobie wyobrazić projektowanie przeróżnych rzeczy bez użycia komputera. Rośnie też liczba rozmaitych programów, które pozwalają stworzyć unikatowe rozwiązania. Jakie programy warto stosować?

Wspomaga każdego inżyniera

Dla inżynierów i projektantów stosowanie programów komputerowych wspomagających projektowanie jest dziś codziennością. Przydają się one także przy produkcji, która jest wspierana komputerowo. Wielu inżynierów chętnie korzysta z programu Solidworks. To bardzo kompleksowe rozwiązanie, które pomoże zaprojektować, a potem wyprodukować zarówno prototypy, jak i ostateczne produkty. Doskonale nadaje się także do projektowania architektonicznego. Dzięki temu, że udostępniona jest wersja próbna Solidworks online, można bez problemu wypróbować, jak program działa. Co ważne, nie trzeba go pobierać ani instalować. Program jest udostępniony na platformie MySolidWorks. Oprócz samego programu można też obejrzeć serię filmów, które pokazują jego możliwości oraz jak zacząć z niego korzystać.

Czym się wyróżnia program Solidworks?

Najważniejszą cechą programu jest możliwość projektowania 3D, a przede wszystkim programowania parametrycznego. Jeśli do tego dodać różne dodatki i bogaty interfejs, to Solidworks można wykorzystywać w wielu dziedzinach technicznych. Modelowanie bryłowe i powierzchniowe niezwykle przydaje się w budownictwie do projektowania zarówno zwykłych domów, jak i skomplikowanych konstrukcji mostowych. Różnego rodzaju elementy spawane można było kiedyś sprawdzić dopiero po ich wykonaniu, a Solidworks pozwala to zrobić wcześniej, dzięki czemu można uniknąć błędów. Jeszcze inne zastosowanie to projektowanie do maszyn CNC oraz tworzenie dokumentacji technicznych. Zakres zastosowania ciągle się rozszerza.

A ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o oprogramowanie Solidworks cena zależy od kilku czynników. Ważny jest m.in. kraj zakupu i rodzaj pakietu. Im większy zakres funkcjonalności, tym oczywiście cena będzie wyższa. Pamiętać trzeba, że właściwie kupuje się licencję na używanie programu. Przy Solidworks cena licencji zależy też od tego, czy będzie to licencja wieczysta czy czasowa. Istotny jest też typ licencji. Proponowane są licencje komercyjne, badawcze i edukacyjne. To jeszcze jednak nie koniec, bo na cenę będzie też wpływać ilość licencji, a także możliwość subskrypcji. Dlatego cena programu jest ustalana dla każdego zakupu indywidualnie.