Palety w logistyce

Współczesny łańcuch dostaw jest bardzo skomplikowany. Obejmuje wiele elementów. Nawet jeśli zajmujemy się logistyką na co dzień, możemy nie zauważyć podstawowych spraw, które mają decydujący wpływ na to, że zakłócenia w wyżej wspomnianych przepływach są minimalne. Podstawową rzeczą, która zapewnia nieprzerwany łańcuch dostaw, jest możliwość przeładowywania, rozładowywania oraz załadowywania towarów, za pomocą standaryzowanych maszyn, takich jak wózki paletowe i wózki widłowe. Jeśli jednak te środki transportu bliskiego mają sprawnie ładować i rozładowywać, ładunek musi być spakowany na odpowiedniej palecie.

Palety euro

Europalety lub inaczej zwane też palety euro, jest to obecnie właściwie osobny segment gospodarki. Całe duże firmy, są ukierunkowane tylko i wyłącznie na to, aby je produkować. Produkcja palet euro jest tak bardzo opłacalna, ponieważ są one na całym świecie uznawane za najbardziej uniwersalny środek do przewożenia towaru.

Wiele firm, które muszą swoje towary wysyłać i odbierać, nie zaakceptują współpracy z dostawcą lub z odbiorcą, jeżeli nie zobowiązuje się on do tego, aby swój materiał dostarczać lub odbierać na europalecie. W dużej skali dostaw, brak wspólnego standardu paletowego, może doprowadzić do bardzo dużych opóźnień.

Producent europalet plastikowych

Produkcja palet euro plastikowych do niedawna stanowiła minimalny procent ogólnej produkcji wszystkich palet. Plastikowe palety nie kojarzyły się zbyt dobrze, szczególnie dlatego, że plastik w ostatnich latach, urósł do rangi głównego winowajcy, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie środowiska. W rzeczywistości musimy zastanowić się, czy zawsze i wszędzie plastik musi być tym złym czynnikiem. W logistyce, jak za chwilę będzie to pokazane, niekoniecznie musi tak być. Producent europalet plastikowych będzie oczywiście zawsze zachwalał swój towar, ale warto jest spojrzeć na temat ten ze strony suchych faktów.

Plastikowe palety – ekologiczne czy nieekologiczne?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że plastikowe palety są zdecydowanie lżejsze niż i drewniane. Dzięki temu możemy na samochód załadować więcej towaru. Finalnie mamy zdecydowanie lepszy przelicznik spalanego paliwa na kilogram przewożonego ładunku. Możemy wykonać mniej transportów, dzięki czemu emitujemy mniej gazów cieplarnianych. Innym faktem jest ten, który mówi, że palety plastikowe są po prostu trwalsze. W obiegu pozostają zdecydowanie dłużej niż palety drewniane, dlatego możemy produkować ich mniej. Na ich produkcję więc zużywamy zdecydowanie mniej energii.