Nadruk sublimacyjny

Sublimacja to stosunkowo prosta i niedroga technologia, która umożliwia nakładanie wysokiej jakości zdjęć i grafik na powierzchnie polimerowe. Nadruk sublimacyjny w odróżnieniu od innych technologi umożliwia tzw. tuszom sublimacyjnym wnikać wgłąb syntetycznego włókna. Jakie ma to praktyczne znacznie? Jakie jest zastosowanie tej technologi druku? Odpowiadamy.

Obraz wdrukowany

Nadruk na materiale polimerowym wykonany za pomocą sublimacji charakteryzuje się zarówno wyjątkowymi walorami estetycznymi, jak i dużą wytrzymałością. Dowolnie naniesiona fotografia cyfrowa lub grafika nie ulegnie zniszczeniu poprzez spranie, blaknięcie, pękanie jak ma to miejsce w przypadku wielu innych rodzajów nadruków.

Jest to możliwe ze względu na tusz sublimacyjny, który nie zostaje nałożone na tkaninę, tylko wnika głęboko w jej strukturę. Jest to rezultat zastosowanego procesu technologicznego. Nadrukowane na papier zdjęcie lub innym plik graficzny po przyłożeniu do materiału polimerowego poddawane jest kontaktowi z wysoką temperaturą

Jest to możliwe dzięki termoprasie, która przeistacza znajdujący się na papierze tusz w formę gazową. Równocześnie, ze względu na wysoką temperaturę otwierają się włókna polimerowe. W tym momencie rozpoczyna się drukowanie na materiale. Tusz w postaci gazu wnika wgłąb struktury chwilowo otwartego włókna polimerowego.

Przede wszystkim zalety

W praktyce nadruk sublimacyjny wiąże się z wieloma zaletami. Jak już zostało wspomniane nadruk na materiale polimerowym nie ulegnie zniszczeniu. Do innych zalet można zaliczyć niewielki koszt technologii. Chcąc zakupić niezbędny sprzęt, należy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.

Ponadto posiadając sprzęt uzyskujemy całkowitą swobodę dotyczącą plików umieszczanych na grafice. Na komputerze grafiki i zdjęcia możemy edytować w dowolny sposób i następnie nanosić je na materiał. Ponadto samo drukowanie na materiale to proces prosty i szybki. Wszystkie czynności zajmują do kilku minut.

Warto również mieć na uwadze, że rynek nadruków jest wciąż w fazie rozwoju. Nabywając niezbędny sprzęt teraz wciąż mamy szansę na rozwój m.in. poprzez takie portale jak Facebook, Instagram lub Pintrest. Druk może być wykorzystany zarówno do przygotowywania materiałów promocyjnych, jak i do tworzenia innego rodzaju materiałów.