Optyczne czujniki ramkowe wykorzystywane są w miejscach, gdzie obiekty muszą być kontrolowane w danym obszarze oraz punkcie. Umożliwiają one wykrycie nawet najmniejszych metalowych detali, ale także elementów niemetalowych.
Czym są czujniki ramkowe?
Warto również dodać, że czujnik kontaktu dodatkowo wspomaga czujniki ramkowe. Stosunkowo dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się optyczne czujniki ramkowe. Częścią układu, która wspomaga pracę obydwu czujników jest czujnik kontaktu. Należy również dodać, że optyczne czujniki są czujnikami fotoelektrycznymi i emitują wiązkę światła widzialnego lub podczerwieni. Wiązka światła może być szeroka lub wąska w zależności od rodzaju użytego czujnika. Określone typy lasera mogą również wspomagać pracę czujników. Warto zwrócić uwagę na fakt, że liczenie obiektów na transporterze jest wykonywane właśnie przez najprostsze czujniki optyczne. Ich obsługa nie jest wymagająca, dlatego nawet mało doświadczona osoba nie powinna mieć z tym żadnych problemów. Optyczny czujnik ramkowy umożliwia skuteczną detekcję małych elementów. Najpierw określone części są wykrywane, a później zliczane. Przy wykrywaniu najmniejszych detali musi być zagwarantowana najwyższa rozdzielczość. W prasach i wytłaczarkach obiekty spadają dosyć szybko i w nieuporządkowany sposób, dlatego bardzo ciężko jest je wszystkie sprawdzić i zliczyć. Właśnie do tego zadania idealnie nadają się optyczne czujniki ramkowe, które potrafią dostosować się do każdych warunków pracy.
Działanie czujników
Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet takie zanieczyszczenia jak olej lub brud nie mają większego wpływu na działanie czujników. W sprzedaży są dostępne również wersje analogowe, które umożliwiają pomiar w czasie rzeczywistym. Najlepiej wybierać czujniki ramkowe od sprawdzonych producentów, którzy wiele lat działają na rynku. Czujnik powinien się także charakteryzować wysoką odpornością na światło zewnętrzne. Warto dodać, że producenci zazwyczaj dają gwarancję na swoje produkty, dzięki czemu można spokojnie przetestować czujnik. Główną cechą, dla której optyczne czujniki ramkowe są tak chętnie wybierane przez konsumentów jest oczywiście wysoka precyzja pomiarów. Szczególnie warte uwagi są modele zaawansowane, które posiadają wysoką rozdzielczość. Użytkownicy takich urządzeń mogą spokojnie liczyć na bardzo szybką i sprawną detekcję. Dodatkowo zliczanie drobnych elementów jest możliwe dzięki specjalnym wyjściom analogowym. Jest to idealnie rozwiązanie dla wszystkich osób, którym zależy na pełnej kontroli produkcji.
Więcej informacji znajdziesz na stronie Optyczne czujniki ramkowe.