Starą żarówkę wymień na nową

Oświetlenie pozwoliło ludziom na przesunięcie okresu aktywności dobowej. Od ogniska do żarówki. Jednak wygoda ma cenę. Zużyte elementy oświetleniowe nie mogą służyć wiecznie. Jak każda wyprodukowana rzecz mają swój czas optymalnego działania. W końcu pojawi się pytanie – gdzie wyrzucać żarówki?

Najmniej kłopotu sprawiają żarówki w starej technologii

Edisonowski wynalazek służył ludzkości wiele dziesięcioleci. Jednak zapotrzebowanie na energię oświetlenia żarowego w porównaniu ze świetlówkami lub diodami LED jest nieporównywalnie większe.

To, gdzie zostaną wyrzucone żarówki tradycyjne, jest mniej problematyczne. Wewnątrz szklanych baniek nie ma szkodliwych gazów. Żarniki zbudowane są z jednorodnego metalu, który łatwo odzyskać. Część przyłączeniowa też nie nastręcza kłopotów w przerobie.

Świetlówki wymagają więcej zachodu

Produkuje się wiele rodzajów świetlówek. Skomplikowanie technologii na różnym poziomie zaawansowania sprawia, że zestaw materiałów użytych do produkcji za każdym razem jest inny. Na liście komponentów znajdują się również substancje niebezpieczne. Zatem miejsce utylizacji to sprawa problematyczna i miejsce, Gdzie wyrzucać żarówki nie jest tak oczywiste.

Diody Led

Choć nie zawierają szkodliwych komponentów, tak jak świetlówki powinny być umieszczane we właściwych pojemnikach do zbiórki elektroodpadów.

Ciekawy pomysł handlu

Dobrą inicjatywą wykazują się liczne placówki handlowe. Podczas zakupu nowej żarówki można pozostawić w punkcie starą zużytą. W ten sposób do utylizacji trafia wiele niesprawnego sprzętu.