Jak segregować odpady?

Obecnie wszystkie województwa w Polsce nakładają na mieszkańców obowiązek segregacji odpadów. Aby robić to prawidłowo, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami. Ponadto, firma wywożąca śmieci w Twoim regionie powinna mieć na swojej stronie szczegółowe wytyczne wraz z harmonogramem odbioru odpadów.

Zielony kontener – szkło

Do tego pojemnika wrzucamy białe i kolorowe butelki szklane, puste słoiki bez zakrętek i szklane opakowania po kosmetykach. Pamiętaj, by przed opróżnić opakowania przed wyrzuceniem.

Nie wyrzucaj tutaj żarówek, świetlówek, szyb, luster ani ceramiki. Takie przedmioty należy wyrzucać do kontenera na odpady zmieszane, lub do specjalnych pojemników, które znajdziesz w sklepach spożywczych i dyskontach.

Niebieski kontener – karton i papier

Tutaj możesz wyrzucić wszystkie opakowania wykonane z papieru lub kartonu, które nie zostały zabrudzone ani zatłuszczone. To miejsce na stare zeszyty, gazety i magazyny lub zniszczone książki.

Nie umieszczaj tutaj zużytych ręczników papierowych ani środków higienicznych – nie nadają się one do recyklingu. Pamiętaj, że kartony po sokach i mleku pokryte są specjalną powłoką, w związku z czym należy wyrzucać je do pojemnika na plastik.

Odpady wielkogabarytowe – wskazówki

Sprawdź kiedy Firma wywożąca śmieci planuje odbiór odpadów wielkogabarytowych np. zniszczonych mebli, rowerów lub dziecięcych zabawek. Zazwyczaj odbywa się to raz na kwartał.

Palenie tego typu odpadów jest surowo zabronione – mogą zawierać szkodliwe substancje, które podczas spalania ulatniają się do atmosfery.