Gruz budowlany – czym jest i jak się go pozbyć?

Osoby wykonujące prace remontowo-budowlane mają świadomość tego, że jednym z ich obowiązków powinno być pozbycie się gruzu budowlanego. Nie zawsze mają jednak pojęcie na temat tego, co można uznać za gruz i w jaki sposób przygotować się do jego wyeliminowania. Na szczęście, nie są to zagadnienia przesadnie skomplikowane.

Gruz – co to właściwie jest?

Firmy oferujące wywóz gruzu Śląsk zwykle oferują swoim klientom pozbycia się wszystkich pozostałościach po tych wyrobach, które zalicza się do ceramiki budowlanej. Przyjmują więc nie tylko dachówki i skute płytki, ale również miękki tynk oraz potłuczone pustaki. Oczywiście, wspomniana definicja gruzu nie jest jedyną, z jaką możemy się spotkać. O gruzie budowlanym mówi szereg przepisów zawartych w prawie budowlanym obowiązującym w Polsce. Zapoznając się z nimi możemy dowiedzieć się, że gruz można podzielić na trzy grupy. Zgodnie z przepisami, do pierwszej z nich należą fragmenty betonu i cegieł, podczas gdy do drugiej – zmieszane odpady z grupy pierwszej wraz z folią, plastikiem, butelkami PET oraz złomem. Niektóre firmy odpowiedzialne za wywóz gruzu ze Śląska są w stanie pomóc także w wyeliminowaniu gruzu budowlanego z grupy trzeciej. Ta obejmuje to wszystko, co znalazło się w grupie drugiej, a także worki, wiadra po malowaniu, czy też styropian.

Jak zamówić wywóz gruzu?

Przedstawione powyżej kryteria podziału gruzu uświadamiają, że nie każda firma odpowiedzialna za Wywóz gruzu Śląsk będzie w stanie wywieźć wszystko to, co pozostało po pracach budowlanych i remontowych. Jeśli więc zależy nam na usłudze stojącej na wysokim poziomie, dobrym pomysłem będzie upewnienie się, że jest ona zgodna z oczekiwaniami. Oczywiście, nie jest to jedyne kryterium, jakie dobrze jest wziąć pod uwagę. Zamawiając wywóz gruzu warto też zwrócić uwagę na jego cenę oraz dodatkowe warunki. Dobrze jest stawiać na firmy, które wcześniej dostarczą worki i kontenery tak, aby posprzątanie gruzu z obszaru prac budowlanych nie było problematyczne. Cennym może okazać się też profesjonalne wsparcie podczas wykonywania tego rodzaju czynności.