Darmowe ogrzewanie zawsze było marzeniem właścicieli domów. Nie jest to jednak możliwe na dzień dzisiejszy dlatego warto poszukać paliwa, które będzie jak najbardziej wydajne. Czym palić, by w domu było ciepło, a jednocześnie zanieczyszczenia idące do środowiska nie były duże?
Ekogroszek, węgiel czy koks opałowy – co wybrać?
Możliwości wyboru paliwa jest bardzo dużo. Warto jednak zastanowić, się który rodzaj paliwa jest nie tylko wydajny, ale również przyjazny dla środowiska.
Ekogroszek hurt powstaje z węgla brunatnego i kamiennego. Początkowo sprzedawany był jako odpad, ale szybko okazało się, że jest to wydajny i oszczędny rodzaj paliwa. Obecnie wiadomo, że ekogroszek pali się długo, jest wydajny, pozostawia niewiele odpadów i jest bardziej przyjazny środowisku niż węgiel.
Koks opałowy jest paliwem, które powstaje poprzez wygrzewanie węgla kamiennego. Ceny koksu opałowego to około 1250 złotych za tonę. Jest to ciekawa cena niestety koks opałowy spala się w bardzo wysokich temperaturach, która nie zawsze jest do uzyskania w piecu, który nie został zmodernizowany.
Producent ekogroszku zapewnia cenę niższą niż ceny koksu opałowego. Ekogroszek hurt to cena około 900 – 1000 złotych za tonę.
Dlaczego warto wybierać paliwo ekologiczne?
Ekogroszek charakteryzuje się niską zawartością siarki i popiołu. Jednocześnie zawartość opałowa jest stosunkowo wysoka. Producent ekogroszku założył, że jest on przeznaczony do spalania w kotłach z automatycznym podajnikiem, jest to więc również bardzo wygodne rozwiązanie.
Po ustawieniu odpowiednich parametrów można 1 – 2 razy w tygodniu uzupełnić ilość opału w piecu. Dzięki temu jest to rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale również bardzo wygodne. Brak codziennej obsługi sprawia, że kocioł nie wymaga dużo pracy, czasu i jednocześnie palenie nie generuje bałaganu w kotłowni.
Spalanie ekogroszku to nawet 25 % CO2 mniej , 97 % mniej CO oraz nawet 92 % mniej pyłów. Jest to bardzo znaczące dla naszego środowiska, a tym samym dla nas samych.
Ochrona środowiska to również ochrona nas samych. Ekologiczny opał jest równoznaczny ze zmniejszeniem emisji szkodliwych pyłów do atmosfery. Niestety wiąże się to często z koniecznością wymiany lub poważnej modernizacji pieców. Jest to wysoki koszt, na który wiele osób nie jest w stanie sobie pozwolić.
Bardzo często nieużywanie ekologicznego paliwa wiąże się z brakiem wiedzy o skutkach palenia węglem czy innymi szkodliwymi materiałami opałowymi.