Zastosowanie kleju metakrylowego

Czym jest klej metakrylowy i kiedy się go wykorzystuje? Jest on coraz częściej spotykany, gdyż dzięki swoim niezwykłym właściwością jest w stanie połączyć naprawdę najróżniejsze przedmioty. Jakie jest jego zastosowanie?

Gdzie używa się klej metakrylowy?

Zapewne większość osób nie zdaje sobie sprawy, w jaki sposób jest połączona ze sobą większa ilość elementów na budowie czy w maszynach. W tym celu bardzo często jest wykorzystywany właśnie klej metakrylowy. Jest on niezwykle mocnym klejem, który jest w stanie połączyć ze sobą metal, stal nierdzewną, plastik czy inne tworzywa sztuczne.

Z uwagi na to, że jest on tak niezwykle silną substancją, przede wszystkim należy być ostrożnym podczas jego używania. Zaleca się pracować wtedy w rękawiczkach i ochronnych maseczkach, gdyż klej ten wydziela dość nieprzyjemny zapach.

Zastosowanie kleju

Wydawać się może dziwny fakt, że klej ten jest wykorzystywany w przemyśle stoczniowym. Czy jest on na tyle silnym łącznikiem, aby można było wykorzystywać go do produkcji łodzi? Otóż zdecydowanie tak. Jachty i najróżniejsze łódki są produkowane z wykorzystaniem kleju metakrylowego.

Podobnie ten specyfik jest bardzo przydatny w branży transportowej czy przemyśle drogowym. Jest to niezbędny element podczas budowy nowych dróg. Wykonuje się za jego pomocą także zderzaki do samochodów czy inne elementy maszyn.

Jak jest sprzedawany?

Klej metakrylowy jest wszędzie dostępny. Bardzo często sprzedaje się go w pojemnikach, których pojemność to 200 ml lub 400 ml. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych wymagań klienta. Jest sprzedawany jako preparat jedno składnikowy bądź wieloskładnikowy.

Warto jeszcze zaznaczyć, ze jest on całkowicie wodoodporny, dlatego nie jest mu straszny żaden deszcz czy śnieg. Jest też wytrzymały na działanie szkodliwych substancji chemicznych, dlatego powierzchnię, która została sklejona za pomocą takiego kleju można bez problemu pomalować farbą. Wykazuje on także wysoką odporność na łuszczenie, co oznacza, że po wyschnięciu nie kruszy się. Dodatkowo jego działanie jest naprawdę błyskawiczne, gdyż klej ten działa już po 5 minutach, jeśli cały proces jest przeprowadzany w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura pokojowa.

Podczas klejenia elementów z wykorzystaniem kleju metakrylowego przede wszystkim należy zachować ostrożność. Pod żadnym pozorom nie należy pozostawiać kleju w pobliżu dzieci. Trzeba również unikać dotykania oczu, jeśli przed chwilą ręce miały kontakt z klejem. W razie problemów, lepiej jest od razu skontaktować się z lekarzem.