Obróbka metalu

Wyroby metalowe towarzyszą ludziom od dawna. Obecnie metalowe elementy są niezbędne podczas budowy domów czy hali. Nic więc dziwnego w tym, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń umożliwiających obróbkę metalu. Jednym z takich urządzeń jest pilarka taśmowa do metalu.

Czym właściwie jest pilarka taśmowa?

Pilarka taśmowa to urządzenie przeznaczone do cięcia metalu. Wykorzystuje ono ząbkowaną taśmę, która umieszczona jest w obwodzie zamkniętym. W przypadku przenośnych pilarek element odsłonięty ma zaledwie od 4 do 17 cm. Znacząco zwiększa to bezpieczeństwo operatora podczas użytkowania pilarki.

Ząbkowana taśma tnie materiał poruszając się po obwodzie. Przenośne pilarki taśmowe idealnie sprawdzają się na placach budowy, gdzie trzeba przyciąć blachę, rury czy też pręty zbrojeniowe.

Dlaczego pilarka taśmowa?

Taśmowa pilarka do metalu jest zdecydowanie mniej popularna w porównaniu z innymi pilarkami takimi jak te łańcuchowe czy tarczowe. Jednak dzięki różnym udogodnieniom zyskuje ona coraz większe uznanie.

Dużą zaletą pilarki taśmowej do metalu jest możliwość wymiany zużytej taśmy bez użycia dodatkowych narzędzi. Mechanizm jej obudowy został skonstruowany w ten sposób, że operator może wymienić taśmę za pomocą własnych rąk. Możliwość taka zdecydowanie zwiększa komfort użytkowania oraz zmniejsza czas zmarnowany na wymianę zużytego elementu.

Pilarki do metalu w warsztatach

Coraz więcej firm specjalizujących się w obróbce metalu inwestuje w profesjonalne narzędzia ułatwiające im pracę. Stacjonarna pilarka taśmowa do metalu to urządzenie niezbędne w wielu warsztatach.

Dobrej jakości pilarka taśmowa do metalu umożliwia wycinanie nieregularnych kształtów na przykład w blachach. Dodatkowo nowsze modele pilarek wyposażone są w różne elementy ułatwiające pracę. Udogodnienia takie jak separatory wiórów czy automatyczne wyłączniki końcowe zdecydowanie ułatwiają pracę operatorom pilarek.

W przypadku warsztatów specjalizujących się w obróbce metali pilarka z obrotowym imadłem czy pompą chłodziwa jest wręcz niezbędnym narzędziem. Jeśli dodatkowo wyposażona jest w regulację kąta nachylenia czy prowadnice umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne cięcie bardzo nieregularnych kształtów.

Obróbka metalu jest wręcz niezbędna w obecnych czasach. Elementy metalowe wykorzystywane są niejednokrotnie jako podzespoły do maszyn, czy też niezbędne elementy budowy konstrukcji magazynów. Nic więc dziwnego, że narzędzia umożliwiające precyzyjne cięcie metalu cieszą się rosnącą popularnością.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP Poręba.