skład opału

Jak kupić opał?

Skład opału – to miejsce, w które zdecydowanie musimy się udać, jeśli ogrzewamy nasz dom samodzielnie. Co tam znajdziemy? Jakie rodzaje węgla? Jak nie dać się oszukać nieuczciwym sprzedawcom? O tym właśnie będzie poniższy artykuł.

Rodzaje opału

Przede wszystkim zadajmy sobie pytanie – co ma nam do zaoferowania dostawca opału? Na pewno koks, który generalnie charakteryzuje się największą wydajnością i daje najwięcej ciepła. Niestety jest on dość drogi. Do niedawna kupowało go coraz mniej osób, teraz jednakże popyt na koks znowu rośnie. Oprócz koksu mamy kostkę – także o wysokiej wydajności i kaloryczności, jednak znowu dość drogiej. Zdecydowanie tańszy jest już orzech, który daj dużo ciepła, ponieważ spala się jasnym płomieniem, jednak wypala się dość szybko. Groszek i miał węglowy to najtańszy opał, jednak najgorszej jakości.

Dobry skład opału

Wiele osób zadaje sobie jednak podstawowe pytanie – jak znaleźć dobry skład koksu? Czasem bowiem sprzedawcy wykorzystują naszą nieznajomość tematu i wciskają nam kiepski towar po wysokiej cenie. Jak zatem znaleźć uczciwych dostawców opału? Przede wszystkim warto pytać – sąsiadów, znajomych. A nuż ktoś zna jakąś dobrą firmę, którą może nam polecić. Warto też oczywiście zajrzeć do internetu i tam poszukać czegoś odpowiedniego.

Skład koksu – sprawdź samodzielnie i pytaj

Nie warto jednak poprzestawać jedynie na znalezieniu odpowiedniego dostawcy. Należy bowiem jeszcze pojechać do składu opału i sprawdzić na własne oczy… Ale właśnie, co może zobaczyć niewprawne oko? Przede wszystkim to, czy węgiel jest przechowywany w suchym pomieszczeniu czy nie. Jeśli stoi tam woda, to zdecydowanie musimy znaleźć inny skład koksu. Węgiel z wodą waży dużo, a nie będzie się palił. Warto także zobaczyć, czy nie widać brył kamienia, który także pogarsza jakość węgla.

Skład węgla to także miejsce, w którym zdecydowanie musimy zapytać o pochodzenie węgla. Oczywiście najlepszy węgiel pochodzi z Polski. Często jednakże sprzedawcy mówią, że opał jest rodzimy, a tymczasem został on importowany z Rosji czy z Kazachstanu albo z Białorusi, co zdecydowanie pogarsza jego jakość. Dostawca opału powinien mieć stosowny certyfikat poświadczający import.

Przede wszystkim – testuj!

A na koniec warto dodać, że zakupiony opał dobrze jest przetestować. A zatem nie kupujmy od razu całej tony węgla, nawet jeśli skład koksu wydaje nam się dobry. Lepiej jest kupić worek i następnie go przetestować, czy rzeczywiście dobrze się spala. Wtedy dopiero kupmy zapas na całą zimę!

Artykuł był tworzony razem z firmą http://www.alpari.com.pl/hurt