Zasady działania, zastosowanie i rodzaje tokarek do metalu

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że tokarki do metalu są specjalnie zaprojektowanymi obrabiarkami, które wykorzystują nie tylko konwencjonalne, ale również nowoczesne metody do produkcji czy obróbki wyrobów metalowych. Należy zaznaczyć, że omawiane urządzenia posiadają zdecydowanie szerszy zakres zastosowań, niż mogłoby się wydawać. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się tokarki konwencjonalne do metalu?

Zastosowanie oraz zasada działania tokarki do metalu

Urządzenie można bez żadnego problemu wykorzystać do obróbki mosiądzu, stali czy żelaza. Warto również wiedzieć, że obrabiarek tego typu używa się także do toczenia.

Godny uwagi jest fakt, że rodzaj toczenia będzie zależał od typu powierzchni, wybranego narzędzia czy położenia osi obrotu. Ponadto tokarki do metalu mogą być również stosowane do obróbki fotochemicznej, tłocznej, ultradźwiękowej, albo elektrochemicznej.

Jak zbudowane są tokarki konwencjonalne do metalu?

Warto wiedzieć, że maszyna wykorzystywana jest do obróbki skrawaniem przedmiotów, które posiadają obrotową powierzchnię. Doskonałymi przykładami mogą być gwinty zewnętrzne, wewnętrzne, kule czy wałki. Należy mieć świadomość, że standardowe tokarki składają się z kilku podstawowych elementów. Trzeba wśród nich wymienić: uchwyt wzdłużny, imak czy sprzęgło.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że urządzenia można podzielić na kłowe, uchwytowem, wielowrzecionowe, rewolwerowe, jednowrzecionowe czy tarczowe. Nie wszyscy mają świadomość, że obecnie na rynku dostępne są także modele, które posiadają nowoczesne funkcje sterowania numerycznego.

Co jeszcze warto wiedzieć o tokarkach?

Warto wiedzieć, że współczesne tokarki przeznaczone do metalu posiadają bardzo dużą liczbę funkcjonalności. Godny uwagi jest fakt, że operator ma możliwość zaprogramowania urządzenia do pełnienia konkretnych funkcji. W ten prosty sposób pracownik może zniwelować ewentualne ryzyko błędów w ruchu narzędzi danej maszyny.

Nie można zapomnieć, że poszczególne operacje mogą być sterowane elektronicznie. Komputer będzie dzięki temu podążał bez większych problemów za wszystkimi procedurami. Należy również zaznaczyć, że obsługa urządzeń sterowanych manualnie jest trudniejsza w porównaniu do obrabiarek CNC.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy TOP z Poręba.