Pierwsze skojarzenie to obróbka skrawaniem. Później przychodzą kolejne. A razem z nimi – pytania. Oto odpowiedź na te, które nasuwają się wtedy, kiedy do dyskusji wchodzi słowo – frezy.
Na dobrą sprawę frezy to rzecz specjalistyczna. Używane są w zakładach pracy, w pracach budowlanych czy remontowych. Jednak styczność może z nimi mieć każdy. Dlatego dobrze wiedzieć o nich coś więcej niż tylko to, że są.
Czym w ogóle są frezy?
To pojęcie wytrych. Frezy to bowiem jednocześnie tarcze, które służą do cięcia, jak i wiertła, którymi można robić dziury w powierzchniach płaskich, a także szlifierki, za pomocą których można wygładzać powierzchnię.
Ogólnie, są to więc specjalne narzędzia, których głównym zadaniem jest obróbka różnego rodzaju materiałów. Drewno, metal, plastik – wszystko można poddać działaniom frezującym. I większość urządzeń takich właśnie wymaga.
Jak dzielą się frezy?
Każdy może dzielić frezy tak, jak mu się podoba. To nie fizyka jądrowa, gdzie dokładne nazwy mają kluczowe znaczenie dla powodzenia Bardzo Ważnego Procesu. Z reguły jednak dobrze wiedzieć, jakie są najpopularniejsze, podstawowe typy tego rodzaju narzędzi.
Otóż frezy dzielą się według tego, jakie zostały w nich użyte ostrza, a także pod względem sposobu mocowania oraz tego, z jakiego materiału wykonano ostrze. Najpopularniejszym podziałem jest jednak inny. Według przeznaczenia frezów.
Dlaczego dobrze wiedzieć, jak dzielą się frezy? Otóż jeśli kiedykolwiek będzie trzeba je np. kupić, dobrze znać używaną przez większość fachowców terminologię. Choćby po to, żeby wiedzieć, o czym jest mowa.
Podział według przeznaczenia
W kryterium to dzieli frezy na dwie kategorie. W pierwszej chodzi o te, które służą do obróbki płaszczyzn. W drugim o takie, które używane są do żłobienia rowków. W ten sposób rozróżnia się dwa podstawowe sposoby wykorzystania takich narzędzi.
Frezy do obróbki płaszczyzn to przede wszystkim te walcowe i walcowo-czołowe. Ich ostrza charakteryzują się tym, że pojawiają się jedynie na powierzchni obwodowej. W zależności od tego, jak wielka jest płaszczyzna, dobiera się rodzaj narzędzia.
W przypadku frezów walcowo-czołowych warto zwrócić uwagę na ich ostrza, które znajdują się zarówno po stronie obwodowej, jak i czołowej (stąd nazwa). Takie frezy sprawdzają się tam, gdzie trzeba obrobić wąskie płaszczyzny czy wykonać wcięcie boczne.
Z kolei frezy do wykonywania rowków mogą być prostokątne albo o przekroju okrągłym lub półokrągłym. W ten sposób pozwalają na wytwarzanie rowków o różnej głębokości i przekroju.
Jak się robi frezy?
Obecnie frezy produkowane są przede wszystkim ze stali. Łączy się je często z węglikami spiekanymi, które są do korpusu frezów lutowane. Używa się do tego głównie stali szybkotnącej połączonej ze zwykłą jej odmianą. Dlaczego? Ponieważ ta pierwsza jest bardzo droga. Narzędzia bitumiczne pozwalają ograniczyć koszty.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Frezwid produkująca frezy i inne narzędzia do drewna