Projekty domów energooszczędnych- główne cechy

Osoby, które inwestują w budowę domu oszczędności swojego życia, chcą, b budynek był nie tylko efektowny, ale również energooszczędny jak można to osiągnąć?

Projekt – indywidualny czy z katalogu?

Osoby, które chcą nieco zaoszczędzić już na etapie wyboru projektu, mogą zdecydować się na wybór tego pochodzącego z katalogu. Tego typu projekt często można kupić w cenie poniżej 2000 zł. Z uwagi na to, że pracownia architektoniczna w swoich katalogach posiadają tysiące projektów, które różnią się od siebie pod względem poszczególnych parametrów, wybór jest naprawdę szeroki i zróżnicowany.

Osoby, które chcą mieć pewność, że wybierają Projekty domów energooszczędnych zgodne z ich oczekiwaniami i potrzebami, mogą zlecić wykonanie takiego projektu na zamówienie indywidualne. Niestety, jest to znacznie większy wydatek, zwłaszcza w przypadku renomowanych pracowni. Jednak to właśnie projekt indywidualny umożliwia dopasowanie budynku do potrzeb jego mieszkańców, a także specyfiki danej działki budowlanej.

Gdzie umieścić dom na działce w przypadku domu energooszczędnego?

Uznaję się, że umieszczenie domu na osi północ-południe odpowiada założeniom energooszczędnego projektowania. Wjazd na posesję powinien zostać umiejscowiony od północy, a ogród – od południa.

W budynkach energooszczędnych duże przeszklenia umieszcza się wyłącznie na południowej elewacji, gdzie padające promienie słoneczne pozwalają docieplić i oświetlić dom. Budynki energooszczędne do minimum ograniczają liczbę okien umiejscowionych od strony północnej.

Jak powinna wyglądać bryła budynku?

Projekty domów energooszczędnych zazwyczaj przedstawiają domy pozbawione wykuszy i balkonów, które mogą sprzyjać stratom ciepła. Sama bryła budynku jest prosta i jest warta, zazwyczaj projektowana na podstawie prostokąta. Trzeba pamiętać o tym, że im mniejsza powierzchnia przegród, na tym mniejsze straty ciepła można liczyć.

W dzisiejszych czasach największa liczba inwestorów decyduje się na niewielkie domy wybudowane na planie kwadratu bądź też prostokąta, koniecznie z prostym dachem.