Stapianie metali jest jednym z podstawowych zabiegów przemysłowych. Pozwala ono na łączenie ze sobą dwóch lub więcej materiałów, nie tylko łącząc ich właściwości w powstałym stopie, ale również zwiększając wytrzymałość metalu. Jednym z najczęściej używanych stopów jest miedzionikiel. Co to takiego?
Miedzionikiel – tani, ale niezwykły stop
Miedzionikiel, jak nazwa wskazuje, jest stopem miedzi i niklu. Często jednak zawiera również dodatkowe metale, takie jak mangan, krzem, czy też czyste żelazo. Połączenie tych dwóch materiałów pozwala na otrzymanie niezwykle wytrzymałego i żaroodpornego stopu, który jest stosunkowo tani w produkcji. Co więcej, miedzionikle są odporne na wszelkiego rodzaju korozję, a część tego typu stopów wykazuje wysokie właściwości oporowe.Warto wspomnieć, że stop miedzi i niklu, jako jeden z nielicznych charakteryzuje się wysokimi właściwościami plastycznymi, dzięki czemu powstałym z niego wyrobów można nadawać dowolny kształt. Ostatnią cechą stopu jest brak właściwości magnetycznych, co ma ogromne znaczenie w wielu środowiskach przemysłowych.
Do czego wykorzystuje się miedzionikle?
Połączenie niklu i miedzi ma szerokie zastosowanie w przemyśle, zwłaszcza tym morskim. Wytwarza się z niego między innymi przewody hydrauliczne, klatki dla ryb, poszycia kadłubów łodzi, rurociągi i morskie systemy przeciwpożarowe. Wielu jednak miedzionikle najczęściej kojarzy z produkcją monet, ponieważ to właśnie z tego stopu najczęściej produkuje się te znaki pieniężne. Dzięki jego wysokiej plastyczności z jego pomocą można nawet wytwarzać monety ozdobne, a brak reakcji na przyciąganie magnesów jest jedną z dodatkowych zalet u wytopionych w ten sposób monet.
Sprzedaż miedzioniklu i miedzioniklowych wyrobów
Choć stop ten jest tak powszechnie używany, a jego właściwości są pożądane przez wiele fabryk przemysłowych, miedzioniklowe wyroby są stosunkowo bardzo tanie. Wynika to z bardzo łatwej dostępności zarówno niklu, jak i miedzi, a także z niskich kosztów stapiania obu metali. Dlatego też wyroby miedzioniklowe można tanio kupić, a analogicznie nie tak łatwo zbić na nich fortunę, zwłaszcza w skupach metali.Jednak mimo to ceny sprzedaży są znacznie wyższe niż koszta produkcji, przez co wiele firm przemysłowych opiera swoją działalność na wyrobach miedzioniklowych.